Re: Αγαπημένα αρώματα με κανέλλα

Astrophelia wrote:

Έλενα, τα έχω δει στα Sephora σίγουρα.

Tέλεια. Η αποστολή για αύριο (should I choose to accept it...and I do!) είναι ορισμένη: Sephora-Συμφορά λοιπόν!! Να δω πώς συγκρίνεται με αυτό που θυμάμαι.

~"By constant self-discipline and self-control you can develop greatness of character." - Grenville Kleiser

elena vosnaki wrote:
StellaAsk wrote:

Υπάρχουν σίγουρα και κυκλοφορούν στην Ελλάδα απο περσι και στα καταστήματα και σε eshops σε τιμή 45€ περίπουτ τα 50ml. Εχω ψεκαστεί επανειλλημένως με το Cinnabar.

Τότε (και σε πιστεύω αφού το λες)

1.το επίσημο σάιτ έχει μείνει πίσω (κακώς! κύριοι της Lauder Ελλάδος ανασκουμπωθείτε!)

2. θα ήθελα να μου πεις ποιά αλυσίδα καταστημάτων τα έχει γιατί ενδιαφέρομαι να ψεκαστώ κι εγώ με μερικά από δαύτα.

Τα έχω δει σίγουρα σε Hondo και Sephora Ερμου. Οχι πάντα όλη τη συλλογή, αλλά το Cinnabar που εμένα μ΄εδιαφέρει σίγουρα. Το ελληνικό Site της Estee είναι όντως πίσω..

Une femme sans parfum est une femme sans avenir
Coco Chanel

StellaAsk wrote:
elena vosnaki wrote:

@Mariamarouli91

that's the spirit!!  rock

StellaAsk wrote:

Μπα! Δεν το λένε! Κυκλοφόρησε απο πέρσι η συλλογή των παλιότερων αρωματων της Estee οπως το Cinnabar, Estee, Beyond Paradise κ.λ.π σε ομοιόμορφο μπουκάλι και φυσικά σε reformulation, οπότε τώρα τα πουλάνε ως ... "κλασσικά". Δεν τις συμφέρει να αποθαρρύνουν.

Έχω την αίσθηση (αλλά μπορεί και να κάνω λάθος) ότι οι επανεκδόσεις ως "κλασσικά" έχουν κυκλοφορήσει στο εξωτερικό και όχι στην Ελλάδα. Τσεκάρισα μόλις τώρα το ελληνικό επίσημο site και πράγματι δεν τα έχουν αναρτημένα.

Αντιθέτως πριν ένα μήνα είδα tester του παλιού cinnabar στο ράφι (πίσω δηλαδή κι όχι στον πάγκο) σε κεντρικό πολυκατάστημα Χόντος. Οπότε φαντάζομαι (αλλά μπορεί και να κάνω λάθος) ότι υπάρχει εναπομείνον στοκ ακόμα από το παλιό .Για όσο υφίσταται φυσικά.

Υπάρχουν σίγουρα και κυκλοφορούν στην Ελλάδα απο περσι και στα καταστήματα και σε eshops σε τιμή 45€ περίπουτ τα 50ml. Εχω ψεκαστεί επανειλλημένως με το Cinnabar.

@Stella, ευχαριστούμε πολύ για την πληροφορία! 45 ευρώ τα 50 ml φαίνεται δελεαστική τιμή, για vintage άρωμα ε΄ναι οικονομικό, το περίμενα αρκετά ακριβότερο.. Στην Αθήνα υπάρχει, στην Πάτρα να δούμε....  78

Λοιπόν στο κοντινότερο Sephora τζίφος...Είχαν το Estee και το Intuition (!) μονάχα από αυτά που η εταιρεία επονομάτισε "κλασσικά"...

To μεν Estee δεν ήθελα εκείνη την στιγμή να το δοκιμάσω για λόγους γειτνίασης με άνθρωπο που δεν αγαπά τέτοιες μυρωδιές. Το δε Intuition είναι πρώτον αρκετά πρόσφατο για να έχει υποστεί δραματικές αλλαγές στην επανακυκλοφορία και δεύτερον νόστιμο μεν αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο ώστε να λαχταρώ να το ξαναδοκιμάσω. (Είχα κάποτε ένα μπουκάλι και δεν το ξαναπήρα).

Έτσι έμεινα με την όρεξη. Θα ξαναδοκιμάσω αλλού.

Στα e-shops που κοίταξα οι τιμές για το επανακυκλοφορισιμο Cinnabar ήταν στα 54 (αντί 45) ευρώ τα 50ml. Εντάξει και πάλι καλά κυμαίνεται συγκριτικά με άλλα.

~"By constant self-discipline and self-control you can develop greatness of character." - Grenville Kleiser

mariamarouli91 wrote:
StellaAsk wrote:
elena vosnaki wrote:

@Mariamarouli91

that's the spirit!!  rock

Έχω την αίσθηση (αλλά μπορεί και να κάνω λάθος) ότι οι επανεκδόσεις ως "κλασσικά" έχουν κυκλοφορήσει στο εξωτερικό και όχι στην Ελλάδα. Τσεκάρισα μόλις τώρα το ελληνικό επίσημο site και πράγματι δεν τα έχουν αναρτημένα.

Αντιθέτως πριν ένα μήνα είδα tester του παλιού cinnabar στο ράφι (πίσω δηλαδή κι όχι στον πάγκο) σε κεντρικό πολυκατάστημα Χόντος. Οπότε φαντάζομαι (αλλά μπορεί και να κάνω λάθος) ότι υπάρχει εναπομείνον στοκ ακόμα από το παλιό .Για όσο υφίσταται φυσικά.

@Stella, ευχαριστούμε πολύ για την πληροφορία! 45 ευρώ τα 50 ml φαίνεται δελεαστική τιμή, για vintage άρωμα ε΄ναι οικονομικό, το περίμενα αρκετά ακριβότερο.. Στην Αθήνα υπάρχει, στην Πάτρα να δούμε....  78

Θα τα βρείτε στο eshop Glam4u φαντάζομαι και σε άλλα.... Δεν βάζω το link για ευνοήτους λόγους, αλλα είναι πολύ εύκολο.  Τα έχει όλα σε τιμή 42,97€

Last edited by StellaAsk (2016-12-19 14:12:36)

Une femme sans parfum est une femme sans avenir
Coco Chanel

StellaAsk wrote:

Θα τα βρείτε στο eshop Glam4u φαντάζομαι και σε άλλα.... Δεν βάζω το link για ευνοήτους λόγους, αλλα είναι πολύ εύκολο. Τα έχει όλα σε τιμή 42,97€

Χρησιμότατη η πληροφορία σου και σε ευχαριστώ πολύ!

https://fimgs.net/images/perfume/m.455.jpg Lolita Lempicka L de Lolita Lempicka

https://fimgs.net/images/perfume/m.222.jpg Christian Dior Dolce Vita

Χαίρετε!!.

Είμαι νέο μέλος εδώ, διάβαζα το fragnatica σαν οδηγό αρωμάτων, πολύ συχνά συβουλευόμουν προτάσεις από μέλη που έγραφαν, ήμουν πιστή αναγνώστρια χιχι.. και φέτος, στην εκπνοή του χρόνου σχεδόν, είπα να κάνω το μεγάλο βήμα και να γίνω μέλος στο υπέροχο site σας!.

Όταν είδα το θέμα ότι έχει κανέλα, δεν αντιστάθηκα να το διαβάσω κατευθείαν!. Είναι τόσο αγαπημένο υλικό η κανέλα, από τα γλυκά μέχρι τα αρώματα που προσωπικά και κατά την ταπεινή μου γνώμη την βάζω σαν κάτι παραπάνω από ένα απλό μπαχαρικό. Δίνει αυτή την έξτρα "σπιρτάδα", ζεστασιά και λάμψη στα αρώματα που στο τέλος έχουν αυτό το κάτι παραπάνω που τα κάνει πολύ ξεχωριστά.

Αν μπορούσα να προτείνω ένα άρωμα από έναν οίκο που πολύ πρόσφατα γνώρισα και έχει γίνει ο αγαπημένος μου είναι το  https://fimgs.net/images/perfume/m.8849.jpg  Demeter Fragrance Cinnamon Bark.

Είναι πραγματικά σαν να έχεις πάρει όλες τις νότες που έχει η κανέλα από το ντουλαπάκι της μαμάς σου και να τις έχεις κλείσει σε ένα μπουκαλάκι!. Πραγματικά πολύ αρωματικό προϊόν, σίγουρα όμως αν θέλουμε να πούμε ότι υστερεί κάπου είναι στο ότι δεν έχει άλλες αρωματικές νότες που ίσως θα ταίριαζαν στην κανέλα και περιορίζεται αυστηρά σε αυτό. Άλλωστε αγοράζεις αυτό που βλέπεις αφ'ενός, ξέρεις τι παίρνεις, αφ'ετέρου απλά το ανέφερα σαν μία μικρή παρατήρηση.

Αυτή είναι η μικρή προσθήκη από εμένα, κατά την ταπεινή μου γνώμη.

Καλές γιορτές σε όλους !!.  glad

Last edited by Nidodelia (2016-12-20 01:29:41)

Nidodelia wrote:

Χαίρετε!!.

Είμαι νέο μέλος εδώ, διάβαζα το fragnatica σαν οδηγό αρωμάτων, πολύ συχνά συβουλευόμουν προτάσεις από μέλη που έγραφαν, ήμουν πιστή αναγνώστρια χιχι.. και φέτος, στην εκπνοή του χρόνου σχεδόν, είπα να κάνω το μεγάλο βήμα και να γίνω μέλος στο υπέροχο site σας!.
[...]

Mε μεγάλη μου χαρά εκ μέρους της διαχείρισης σε καλοσωρίζω στην σελίδα της ελληνικής fragrantica! Έκανες πάρα πολύ καλά!

Εύχομαι να έχεις μια ταυτοχρόνως ενημερωτική και ψυχαγωγική εμπειρία σε αυτό το χώρο όπου χαλαρώνουμε και συζητάμε ελεύθερα αυτά που μας απασχολούν.

Και νιώσε άνετα να συμμετέχεις και στο φόρουμ όπως και στις κριτικές στην βάση δεδομένων καθώς και στον σχολιασμό της κεντρικής σελίδας με τα άρθρα μας. Οτιδήποτε χρειαστείς και έχεις κάποια ερώτηση μην διστάσεις να μου την απευθύνεις ή να ζητήσεις βοήθεια από τα μέλη μας που είναι αξιολογότατα και ευγενικότατα.

Καλή αρχή!!

elena vosnaki wrote:
Nidodelia wrote:

Χαίρετε!!.

[...]

Mε μεγάλη μου χαρά εκ μέρους της διαχείρισης σε καλοσωρίζω στην σελίδα της ελληνικής fragrantica! Έκανες πάρα πολύ καλά!

Εύχομαι να έχεις μια ταυτοχρόνως ενημερωτική και ψυχαγωγική εμπειρία σε αυτό το χώρο όπου χαλαρώνουμε και συζητάμε ελεύθερα αυτά που μας απασχολούν.

Και νιώσε άνετα να συμμετέχεις και στο φόρουμ όπως και στις κριτικές στην βάση δεδομένων καθώς και στον σχολιασμό της κεντρικής σελίδας με τα άρθρα μας. Οτιδήποτε χρειαστείς και έχεις κάποια ερώτηση μην διστάσεις να μου την απευθύνεις ή να ζητήσεις βοήθεια από τα μέλη μας που είναι αξιολογότατα και ευγενικότατα.

Καλή αρχή!!

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ !!. Ειλικρινά με συγκινείτε και με το πολύ ζεστό καλωσόρισμα και την τόσο καλόκαρδη απάντηση σας, τι να πω... Ξέρετε πάντα διαβάζω τις κριτικές σας και τα άρθρα σας πολύ προσεκτικά και ανατρέχω σε αυτά όταν θέλω να δω εμπεριστατωμένες κριτικές!. Είναι όλα τόσο δομημένα και πλήρη. Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ πολύ και να έχετε πολύ καλές γιορτές!!. glad

@nidodelia,

με κολακεύεις. Καλές γιορτές και σε σένα και σε όσους αγαπάς εύχομαι.

@υπόλοιποι συζητώντες,

δοκίμασα σήμερα το επανακυκλοφορηθέν Cinnabar σε άλλο κατάστημα Hondos (StellaAsk ευχαριστώ για την πληροφορία) και έχω να πω ότι

1.είναι ακόμη πάρα πολύ καλό άρωμα!

2.ίσως ελαφρώς ξηρότερο από ότι το θυμάμαι, αλλά λάβετε υπόψιν ότι το μπουκάλι μου κράτησε κάτι δεκαετίες γιατί έβαζα ελάχιστο, οπότε ίσως να είχε υποστεί μια "υπερσυγκέντρωση" σε βαλσαμικές νότες βάσης.

3.έλαβε ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ 2 κομπλιμέντα από 2 κυρίες (άγνωστες μεταξύ τους και ηλικιακώς γύρω στα 50-55) που δοκίμαζαν άλλα αρώματα στον πάγκο της Estee. Mάλιστα επειδή είχα ψεκάσει σε χαρτάκι και το Modern Muse Nuit (αρκετά ευχάριστο, αν κι όχι πρωτοποριακό), τις ρώτησα συγκεκριμένα ποιό τους άρεσε και είπαν με έμφαση "αυτό, αυτό!" δείχνοντας τον καρπό μου. Ρώτησαν και το όνομα.

glad

https://fimgs.net/images/perfume/m.847.jpg Roberto Cavalli Just Cavalli Her

Μια ωραία γυναίκα όχι μόνο επιβάλλει αυτό που θέλει χωρίς να έχει εξουσία, αλλά και πείθει χωρίς να μιλάει.

https://fimgs.net/images/perfume/m.804.jpg Burberry London for Men  +++

κατά τη γνώμη μου από τα πιο καλοφτιαγμένα αντρικά αρώματα με κανέλλα

μετανιώνω που όταν είχα την ευκαιρία δεν αγόρασα το

https://fimgs.net/images/perfume/m.455.jpg Lolita Lempicka L de Lolita Lempicka

άπιαστο όνειρο το https://fimgs.net/images/perfume/m.844.jpg Serge Lutens Rousse

λόγω τζιζ τιμής

As Above So Below