Σχεδιαστές » C » Ανατολιτικο Λουλουδενιο « Ομάδες

LouLou Cacharel για γυναίκες

LouLou Cacharel για γυναίκες

Το έχω: 10 Το είχα : 17 Το θέλω: 10

LouLou Cacharel για γυναίκες Βίντεο
LouLou Cacharel για γυναίκες Εικόνες LouLou Cacharel για γυναίκες Εικόνες LouLou Cacharel για γυναίκες Εικόνες LouLou Cacharel για γυναίκες Εικόνες LouLou Cacharel για γυναίκες Εικόνες LouLou Cacharel για γυναίκες Εικόνες LouLou Cacharel για γυναίκες Εικόνες

LouLou από Cacharel είναι ένα Ανατολιτικο Λουλουδενιο άρωμα για γυναίκες. LouLou κυκλοφόρησε το έτος 1987. Ο αρωματοποιός αυτού του αρώματος είναι Jean Guichard. Οι νότες κορυφής είναι μιμόζα, ίριδα, κρίνος, δαμάσκηνο, Ξύλο κανέλλας από Κίνα, Βιολέτα, φύλλα φραγκοσταφυλλιάς, γιασεμί και Γλυκάνισο; οι μεσαίες νότες είναι τουμπερόζα, άνθη πορτοκαλιάς, ρίζωμα ίρις, ηλιοτρόπιο και Υλάνγκ Υλάνγκ; οι νότες της βάσης είναι σανδαλόξυλο, Μόσχος, Βενζόη , Βανίλια και θυμίαμα.

μιμόζα ίριδα κρίνος δαμάσκηνο Ξύλο κανέλλας από Κίνα Βιολέτα φύλλα φραγκοσταφυλλιάς γιασεμί Γλυκάνισο

τουμπερόζα άνθη πορτοκαλιάς ρίζωμα ίρις ηλιοτρόπιο Υλάνγκ Υλάνγκ

σανδαλόξυλο Μόσχος Βενζόη Βανίλια θυμίαμα

Περισσότερα σχετικά με τα αρώματα στα Αγγλικά / More in English language about LouLou by Cacharel.

LouLou Σχόλια Αρωμάτων

elena vosnaki

Λέμε το ίδιο νομίζω, Sophi. :)
Το θυμίαμα είναι ακριβώς η βενζόη, σαν το Papier d'Armenie (ή το Bois d'Armenie του Guerlain).
Ίσως τελικά δεν έχει καμμία σημασία πώς αντιλαμβάνεται κάποιος τις νότες του εκάστοτε αρώματος..άλλωστε όπως λέει και η Cinnabar, καθένας επηρρεάζεται από τις δικές του προσλαμβάνουσες. Τα συστατικά σε μια ανάλυση σε χρωματογράφο είναι πολύ ΠΟΛΥ διαφορετικά από αυτά που ονοματίζουμε ως νότες έτσι κι αλλιώς. Σημασία έχει ότι το σύνολο εδώ έχει αυτό που λέμε χαρακτήρα. Και το ότι υπάρχουν πολυποίκιλες αντιδράσεις είναι -κατά την γνώμη μου- μεγάλη επιτυχία. Οι χλιαρές αντιδράσεις σπάνια αφορούν σε σπουδαία αρώματα.

elena vosnaki

Η μεμονωμένη βενζόη/benzoin πάντως δεν μυρίζει σαν πλαστελίνη, από όσο γνωρίζω. Όσοι χρησιμοποιούν το Papier d'Armenie (τα χαρτάκια που καίμε σαν θυμίαμα) αυτό είναι το κοντινότερο παράλληλο.
Ούτε είναι παράγωγο του πετρελαίου. Προέρχεται από τον στύρακα (styrax tonkinensis) και στην ελληνική αγορά συνήθως αναφέρεται ως ¨μοσχολίβανο" (κάτι που δεν είναι απόλυτα σαφές ως διαχωρισμός ούτε ως προς τον μόσχο ούτε προς το λιβάνι).
Όσο για το Loulou, την ολοκληρωμένη σύνθεση, είναι ένα θεσπέσιο άρωμα που όπως όλα τα αρώματα με έντονο χαρακτήρα δεν αρέσει σε όλους. Κι ούτε θα έπρεπε άλλωστε!

cinnabar
cinnabar

Στο παρελθον εχω αγορασει τεσσερις φορες το αυθεντικο loulou γιατι ηταν απο τα πολυ πολυ αγαπημενα μου ,θα συμφωνησω με την Elenaks οτι θυμιζει ζεστη πλαστελινη και στη δικη μου μυτη.Και να προσθεσω οτι αν ρωτησεις δεκα ατομα για ενα αρωμα ειναι πιθανο να ακουσεις δεκα διαφορετικες περιγραφες,στο ενα δερμα να αναδυονται οι νοτες λουλουδιων π.χ ,στο αλλο δερμα οι νοτες φρουτων και παει λεγοντας.Δεν επικρατει ενας κανονας που λεει ΠΡΕΠΕΙ να σου μυριζουν αυτες οι νοτες και οχι οι αλλες γιατι τοτε μιλαμε για ξεθυμασμενα μπουκαλια η' για φτηνες απομιμησεις οπως εγραψε το μελος Ροδοπεταλα.

Elenaks
Elenaks

Ένα κουκλίστικο / παιχνιδιάρικο άρωμα, μου μυριζει ζεστη πλαστελινη. Απαιτεί την κατάλληλη διάθεση.

mariamarouli91
mariamarouli91

Tο δοκίμασα αλλά επέλεξα να μη το αγοράσω.Αρχικά φαίνεται έντονο και βαρύ, μετά μένει στο δέρμα έντονο φλοράλ και πούδρα.Πολύ φλοράλ,πολύ πούδρα(πράγμα που με κουράζει άμα το μυρίζω έντονα σε κάποιο άρωμα).Ίσως και γι' αυτό δε μου άρεσε.Σίγουρα είναι ιδιαίτερο και έντονο όμως. Χαρακτηριστικό οριεντάλ δεκαετίας '80.

Sep
2015
pennny
pennny

το δοκιμασα σημερα και ομολογω οτι για τα δικα μου γουστα δε μου αρεσε καθολου..το θεωρω αρωμα για μεγαλες κυριες...

May
2014
georgia
georgia

ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΑΡΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ 5 ΑΡΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΛΑΤΡΕΥΩ

Dec
2012

Αυτή η σελίδα περιέχει πληροφορίες, σχόλια, σημειώσεις αρώματα, εικόνες, νέες αγγελίες, vintage αφίσες και βίντεο σχετικά με Cacharel LouLou fragranceαλλά δεν εγγυάται την ακρίβεια των πληροφοριών. Εάν έχετε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με Cacharel LouLou, μπορείτε να επεκτείνετε με την προσθήκη ενός προσωπικου άρωματος . Το Fragrantica έχει ένα μοναδικό γνώμονα το χρήστη και ενα σύστημα κατάταξης και μπορεί να ταξινομήσει LouLou by Cacharel. Κάντε κλικ στις κατάλληλες επιλογές για τη μορφή ταξινόμησης του άρωματος κάτω από την εικόνα άρωματος. Επίσης, μπορείτε να βρείτε συνδέσεις με τρίτες ιστοσελίδες κόμμα / καταστήματα στο Διαδίκτυο, αλλά το Fragrantica δεν έχει καμία πρόσβαση ή έλεγχο σε αυτές τις ιστοσελίδες. Δεν δίνουμε εγγυήσεις ούτε φέρουμε την ευθύνη για ό, τι μπορείτε να βρείτε ως αποτέλεσμα αυτών των δεσμών, ή για οποιεσδήποτε μελλοντικές συνέπειες που περιλαμβάνουν αλλά δεν περιορίζονται στην απώλεια χρημάτων. Τα σχόλια των χρηστών για LouLou by Cacharel αντιπροσωπεύουν τις απόψεις των συγγραφέων μόνο και δεν αντανακλούν τις απόψεις του Fragrantica.

Οι άνθρωποι που τους αρέσει αυτό ήθελαν επίσης
Chanel Coco Eau de Parfum Nina Ricci L'Air du Temps Cacharel Eden Christian Dior Poison Guerlain Samsara Eau de Parfum Hermes Elixir des Merveilles Christian Dior Dior Addict Eau de Parfum Thierry Mugler Angel Narciso Rodriguez Narciso Rodriguez For Her Tom Ford Black Orchid Chanel Coco Mademoiselle Chanel Chanel N°5 Lancome Tresor Guerlain Shalimar Prada Infusion d'Iris Eau de Parfum Absolue Calvin Klein Obsession Christian Dior Dior Addict Estée Lauder Sensuous Noir Guerlain Mahora Hermes Kelly Caleche Eau de Parfum