Σχεδιαστές » C » Συπρε Λουλουδενιο « Ομάδες

Diorella Christian Dior για γυναίκες

Diorella Christian Dior για γυναίκες

Το έχω: 3 Το είχα : 4 Το θέλω: 2

Diorella Christian Dior για γυναίκες Εικόνες Diorella Christian Dior για γυναίκες Εικόνες Diorella Christian Dior για γυναίκες Εικόνες Diorella Christian Dior για γυναίκες Εικόνες

Diorella από Christian Dior είναι ένα Συπρε Λουλουδενιο άρωμα για γυναίκες. Diorella κυκλοφόρησε το έτος 1972. Ο αρωματοποιός αυτού του αρώματος είναι Edmond Roudnitska. Οι νότες κορυφής είναι πεπόνι, νότες πρασίνου, Βασιλικός, Περγαμόντο και λεμόνι Σικελίας; οι μεσαίες νότες είναι Μαροκινό γιασεμί, Κυκλάμινο, αγιόκλημα, Γαρύφαλλο, ροδάκινο και τριαντάφυλλο; οι νότες της βάσης είναι πατσουλί, Μόσχος, βρύα δριός και Βέτιβερ.

πεπόνι νότες πρασίνου Βασιλικός Περγαμόντο λεμόνι Σικελίας

Μαροκινό γιασεμί Κυκλάμινο αγιόκλημα Γαρύφαλλο ροδάκινο τριαντάφυλλο

πατσουλί Μόσχος βρύα δριός Βέτιβερ

Περισσότερα σχετικά με τα αρώματα στα Αγγλικά / More in English language about Diorella by Christian Dior.

Diorella Σχόλια Αρωμάτων

akats

Diorissimo! Το φορουσα και αυτο (1979)αλλα και τώρα. Υπέστη πράγματι μεγάλη αλλαγή την οποία θα αναλύσω σε δική του κριτική.

Δεν είναι νομίζω θέμα ανευθυνότητας και απερισκεψίας απο τις εταιρείες. Περισσότερο έχει να κάνει με τα δυσεύρετα υλικά, τις απαγορευμένες πλέον πρώτες ύλες και ύστερα με το μάρκετιγκ. Η αυξανόμενη ζήτηση των διάσημων αρωμάτων, έφερε αναγκη και για μεγαλύτερη παραγωγή και εξαγωγές ανα τον κόσμο και έτσι, αντί να καλλιεργούνται στρέμματα με αληθινά λουλουδια, (αδύνατο πλεον στην εποχή μας) ανακαλύφθηκαν συνθετικές μυρωδιές σε αντικατάσταση ενώ κάποια άλλα υλικά που προκαλούσαν αλλεργίες τροποποιήθηκαν και αυτά, είτε άλλα που προέρχονταν απο ζώα, καταργήθηκαν (συμφωνώ με το τελευταίο πάντως..) Ετσι απλοϊκά λίγο το θέτω, αλλα το ζήτημα είναι πολύ πιο σύνθετο. Περιλαμβάνει φυσικά και το κέρδος των εταιρειών. Είναι πολλοί οι παράγοντες δηλαδή.

Bebe70
Bebe70

H akats εθεσε ενα πολυ σημαντικο ζητημα στο θεμα των αρωματων. H Diorella της δεν ειναι πια η ιδια, κατι που εγω δεν το ηξερα γιατι αυτο το αρωμα το πρωτογνωρισα πριν απο τρια χρονια, περιπου.
Τυχαινει ομως να γνωριζω αλλες περιπτωσεις αρωματων που ενω ηταν διασημα και λατρεμενα, η συνθεση τους αλλαξε ελαφρα τη καρδια, εν μια νυκτι.
Ας παραμεινουμε στον Οικο Dior. Το αρωμα που εχω λατρεψει οσο κανενα αλλο, το Diorissimo και που το φορεσα για πρωτη φορα το καλοκαιρι του 1998, ηταν κι αυτο διαφορετικο πριν απο 25 - 30 χρονια. Αυτο το εχω μαθει εγκυρα απο γνωστη μου, σχετικα ηλικιωμενη κυρια που ειναι λατρις των αρωματων. Σε μια κουβεντα που ειχα μαζι της για το αρωμα που προτιμω, μου αποκαλυψε οτι το αρωμα αυτο παλαιοτερα ηταν ακομη καλυτερο.
Ποσο καλυτερο; Ηταν η πρωτη αυθορμητη σκεψη μου; Ποσο καλυτερο μπορει να γινει το τελειο;
Κι ομως, συμφωνα με τη γνωστη μου, υπηρξε περιθωριο περαιτερω βελτιωσης!
Δεν ξερω κατα ποσον με επεισαν τα λεγομενα της τοτε, αλλα σημερα που διαβαζω κριτικες αρωματων στην ξενη Fragrantica, βλεπω ολο και περισσοτερους ανθρωπους να παραπονουνται για την αλλαγη συνθεσης παλιων και γνωστων αρωματων. Μια αλλαγη που σχεδον ποτε δεν ειναι για καλο, αφου συνοδευεται απο χαμηλωμα της ποιοτητας.
Ολεθριο σφαλμα για καΘε εταιρια που σεβεται τον εαυτο της και τους πελατες της. Αν μη τι αλλο, υποτιμα τη νοημοσυνη μας νομιζοντας οτι δε θα καταλαβουμε τιποτα η οτι κι αν το καταλαβουμε, δε θα μας πειραξει.
Λαθος, μεγαλο λαθος που δε θα γινοταν αν οι υπευθυνοι ηταν πραγματικα υπευθυνοι.
Και ενω η λιανικη τιμη των αρωματων παραμενει σταθερα υψηλη, στην εποχη της φθηνιας που ζουμε (με την κακη εννοια) αυτη η φθηνια παραγκωνιζει την ποιοτητα.
Κριμα!

akats

1976 Καλοκαίρι στο Λουτράκι. Είναι νύχτα και παίζω στην αλάνα ενός πάρκινγκ με τα άλλα παιδια. Περνά δίπλα μου μια φίλη των γονιών μου και ξαφνικα με τυλίγει το πεπλο απο το άρωμα της. Τόσο διαφορετικό! τόσο διάφανο. Τόσο φρέσκο και νεανικο. Πρώτη φορά στη ζωή μου κάνω την ερώτηση. "Τί άρωμα φοράς Φαίδρα"? "Diorella χρυσό μου" απαντά εκείνη. Σκέφτηκα τότε και είπα στον εαυτό μου. "Θυμήσου αυτο το όνομα και μην το ξεχάσεις ποτέ"....
Ακόμη και σήμερα που έχω εξοικειωθεί τόσο με την Diorella , μπορώ να περιγράψω την εντύπωση εκείνης της φοβερής στιγμής του 1976.
Αν υπήρχε ένα άρωμα που να ονομάτιζα ώς "Οργάντζα", θα ήταν αυτο και όχι του Ζιβανσύ. (προσωπική βέβαια εκτίμηση βάσει της πρώτης εντύπωσης μου). Αυτο που μου είχε μείνει όμως για χρόνια στο μυαλό, μέχρι να αποκτήσω και εγω την Ντιορέλλα, ήταν η μυρωδιά μιας μουσελίνας ή οργάντζας. Αρωμα αέρινο, διάφανο. Κρεμώδες και φρουτώδες με την απαλή γεύση του ροδάκινου και πεπονιου αλλα ταυτόχρονα διαπεραστικό σαν να περνά το φώς απο μέσα του (όπως φεγγίζει το ύφασμα). Οι στρώσεις ξινών και γλυκών φρούτων, λουλουδιών, και οι νότες της βάσης, θαρρείς πως είναι συννεφάκια, που αιωρούνται για λίγο μόνα τους, αλλα μετά διαλύονται το ένα μέσα στο άλλο. Πριν διαλυθούν όμως, η όσφρηση μπορεί να τα διαπεράσει όλα απο την αρχή έως τη βάση και αντίστροφα. Σαν μια αχτίδα φωτός που περνά τα σύννεφα....
Η σημερινή Ντιορέλλα θυμίζει απλώς λίγο την παλια. Κατέβηκαν οι νότες βάσης και οι μεσαίες, και απέκτησε οξύτητα η κορυφή. Ψάχνω να βρώ τη διαφάνεια, το μουντό ροδάκινο, τα βρύα, ανάμεσα στη σύνθεση, αλλα η μαγεία έχει ξεφτίσει.
Είναι πάντως...ακόμη ένα ωραίο φρέσκο άρωμα. Και θα είναι για πάντα...

2012

Αυτή η σελίδα περιέχει πληροφορίες, σχόλια, σημειώσεις αρώματα, εικόνες, νέες αγγελίες, vintage αφίσες και βίντεο σχετικά με Christian Dior Diorella fragranceαλλά δεν εγγυάται την ακρίβεια των πληροφοριών. Εάν έχετε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με Christian Dior Diorella, μπορείτε να επεκτείνετε με την προσθήκη ενός προσωπικου άρωματος . Το Fragrantica έχει ένα μοναδικό γνώμονα το χρήστη και ενα σύστημα κατάταξης και μπορεί να ταξινομήσει Diorella by Christian Dior. Κάντε κλικ στις κατάλληλες επιλογές για τη μορφή ταξινόμησης του άρωματος κάτω από την εικόνα άρωματος. Επίσης, μπορείτε να βρείτε συνδέσεις με τρίτες ιστοσελίδες κόμμα / καταστήματα στο Διαδίκτυο, αλλά το Fragrantica δεν έχει καμία πρόσβαση ή έλεγχο σε αυτές τις ιστοσελίδες. Δεν δίνουμε εγγυήσεις ούτε φέρουμε την ευθύνη για ό, τι μπορείτε να βρείτε ως αποτέλεσμα αυτών των δεσμών, ή για οποιεσδήποτε μελλοντικές συνέπειες που περιλαμβάνουν αλλά δεν περιορίζονται στην απώλεια χρημάτων. Τα σχόλια των χρηστών για Diorella by Christian Dior αντιπροσωπεύουν τις απόψεις των συγγραφέων μόνο και δεν αντανακλούν τις απόψεις του Fragrantica.

Οι άνθρωποι που τους αρέσει αυτό ήθελαν επίσης
Guerlain Shalimar Guerlain Samsara Eau de Parfum Guerlain Shalimar Parfum Initial Clinique Aromatics Elixir Nina Ricci L'Air du Temps Givenchy Organza Kenzo Kenzo Jungle L'Elephant Sisley Eau du Soir Guerlain Mahora Hermes Kelly Caleche Calvin Klein Obsession Lancome Poeme Estée Lauder Sensuous Christian Dior Les Creations de Monsieur Dior Diorella Hermes Elixir des Merveilles Robert Piguet Fracas Boucheron Boucheron Christian Dior Diorissimo Christian Dior Dior Addict Chopard Mira-Bai