Σχεδιαστές » C » Ξυλωδη Μοσχος Λουλουδένιο « Ομάδες

Fahrenheit Christian Dior για άνδρες

Fahrenheit Christian Dior για άνδρες

Το έχω: 7 Το είχα : 5 Το θέλω: 3 Το άρωμα υπογραφής μου: 2

ozoνώδες
Fahrenheit Christian Dior για άνδρες Βίντεο Fahrenheit Christian Dior για άνδρες Βίντεο Fahrenheit Christian Dior για άνδρες Βίντεο
Fahrenheit Christian Dior για άνδρες Εικόνες Fahrenheit Christian Dior για άνδρες Εικόνες Fahrenheit Christian Dior για άνδρες Εικόνες Fahrenheit Christian Dior για άνδρες Εικόνες Fahrenheit Christian Dior για άνδρες Εικόνες

Fahrenheit από Christian Dior είναι ένα Ξυλωδη Μοσχος Λουλουδένιο άρωμα για άνδρες. Fahrenheit κυκλοφόρησε το έτος 1988. Fahrenheit έχει δημιουργηθεί από Jean-Louis Sieuzac και Maurice Roger. Οι νότες κορυφής είναι Λεβάντα, Μανταριν ορανζ, μπουμπουρντζελία, άνθη μοσχοκάρυδου, Κέδρος, Περγαμόντο, Χαμομήλι και λεμόνι; οι μεσαίες νότες είναι μοσχοκάρυδο, αγιόκλημα, Γαρύφαλλο, σανδαλόξυλο, φύλλο βιολέτας, γιασεμί, κρίνο της κοιλάδας και Κέδρος; οι νότες της βάσης είναι δέρμα, σπόρος Τόνκα, Κεχριμπάρι, πατσουλί, Μόσχος και Βέτιβερ.

Λεβάντα Μανταριν ορανζ μπουμπουρντζελία άνθη μοσχοκάρυδου Κέδρος Περγαμόντο Χαμομήλι λεμόνι

μοσχοκάρυδο αγιόκλημα Γαρύφαλλο σανδαλόξυλο φύλλο βιολέτας γιασεμί κρίνο της κοιλάδας Κέδρος

δέρμα σπόρος Τόνκα Κεχριμπάρι πατσουλί Μόσχος Βέτιβερ

Περισσότερα σχετικά με τα αρώματα στα Αγγλικά / More in English language about Fahrenheit by Christian Dior.

Fahrenheit Σχόλια Αρωμάτων

Le_Coeur_Gothique
Le_Coeur_Gothique

Πίσω στα 1988 ήμουν ένας φτωχός σπουδαστής, κι αν και το ουσιαστικό έχει πάψει να ισχύει εδώ και πολύ καιρό, το επίθετο εν τούτοις παραμένει. Έτσι όταν κατάφερα να μαζέψω αρκετά χρήματα και ν'αγοράσω ένα βαρύ μάλλινο μπουφάν, το φόρεσα με χαρά και ξεκίνησα για το κέντρο τής πόλης, έτσι ώστε να απολαύσω την άνεση, την ζεστασιά και την ποιότητά του. Ήταν λίγες μέρες πριν τα Χριστούγεννα, και μαζί μ'ένα χαρούμενο ξωτικό που παρίστανε την φιλενάδα μου, σκεφτήκαμε ότι θα ήταν καλή ιδέα να δοκιμάσουμε μερικά αρώματα και ίσως να πάρουμε και καμμιά δωρεάν μινιατούρα. Εδώ πρέπει να διευκρινίσω στους νεώτερους αναγνώστες ότι εκείνα τα χρόνια τα περισσότερα δείγματα ήταν μικρογραφίες των κανονικών μπουκαλιών κι όχι τα απρόσωπα απλά γυάλινα φιαλίδια που είναι σήμερα. Για να πω την αλήθεια βιαζόμουν να γυρίσω σπίτι και να μετατρέψω το καινούριο μου μπουφάν σ'ένα απολύτως προσωπικό κομμάτι τής μικρής μου γκαρνταρόμπας, αδειάζοντας πάνω του μια γερή δόση τού πρώτου Davidoff, που ήταν το signature άρωμά μου εκείνη την επποχή. Αλλά δεν θα πάθαινα και τίποτα αν χάζευα πρώτα μερικές βιτρίνες, θα πάθαινα; Οπότε εγώ, φορώντας ένα ολοκαίνουριο '80s μπουφάν (που σήμερα θα θεωρούνταν τουλάχιστον αξιοπερίεργο), κι εκείνη, φορώντας την υποχρεωτική '80s περμανάντ, τραβήξαμε για τα μαγαζιά καλλυντικών.
Μεγάλο λάθος...
Μια υπάλληλος που παραμόνευε δίπλα στην πόρτα και ήταν σίγουρα πιο γρήγορο πιστόλι κι απ'τον τον Λούκυ Λουκ, κατάφερε σε λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο να ψεκάσει πάνω στο μπουφάν μου τρεις τεράστιες δόσεις από κάτι που σχεδόν μ'έστειλε αδιάβαστο. Αν αντί για ένα τεράστιο μπουκάλι απ'το πιο φρέσκο και δυνατό Fahrenheit που μπορείτε να φανταστείτε κρατούσε όπλο, θα ήμουν νεκρός πριν καν πέσω στο έδαφος. Και δεν αμφιβάλλω καθόλου ότι αν προσπαθούσα ν'αποφύγω την επίθεση δεν θα δίσταζε να με ψεκάσει και στο πρόσωπο ακόμη αν τής ερχόταν βολικό.
Έπνιξα την παρόρμηση να την στραγγαλίσω την μέγαιρα εκεί που στεκόταν και να τρέξω αμέσως σ'ένα καθαριστήριο, και μπήκαμε στο μαγαζί.
Κι έπειτα άρχισε ο τρόμος...
Για τους επόμενους τέσσερεις περίπου μήνες, κάθε φορά που φορούσα το μπουφάν μύριζα λες και δούλευα σε συνεργείο αυτοκινήτων ή σε βενζινάδικο, αλλά τουλάχιστον έμοιαζα να είμαι ένας μηχανικός ή βενζινοπώλης τού κουτιού. Και σαν να μην έφτανε αυτό, μπορείτε να φανταστείτε τίνος αρώματος μινιατούρες ήταν οι μοναδικές που καταφέραμε να πάρουμε εκείνη την μέρα; Ναι, σωστά μαντέψατε...
...
Το Fahrenheit είναι βαρύ άρωμα. Πολύ βαρύ. Και φυσικά δεν αναφέρομαι μόνο στην αρωματική του υπόσταση. Αν και είναι ένας εξαιρετικός σκόρερ στο γήπεδο τής διάρκειας και τής διακύμανσης (τουλάχιστον το vintage), το κυριότερο χαρακτηριστικό του είναι η απόδοσή του ως ενός κορυφαίου μονομάχου στην αρένα που γεννιούνται οι θρύλοι.
Δεν μπορώ όμως να μην παραδεχτώ ότι το Fahrenheit μού είναι ακατανόητο σαν άρωμα.
Νότες πιππεριού, χωρίς πιππέρι! Ίσως να πρόκειται για κανένα βρώμικο κόλπο που είναι αποτέλεσμα κάποιας περίεργης αντίδρασης μεταξύ τού δέρματος και τού μοσχοκάρυδου. Απ'την στιγμή που δεν μπορώ να καταδείξω άλλες νότες σαν υπεύθυνες γι'αυτή την ψευδαίσθηση, τότε δεν μπορεί, αυτές οι δυο πρέπει να είναι.
Και μετά υπάρχει κι αυτήν η παράξενη, μοναδική κι απαράμιλλη (αλλά όχι απαραίτητα όμορφη) ακολουθία, την οποία είμαι εντελώς ανίκανος να αποκωδικοποιήσω και κατ'επέκτασιν να περιγράψω σε ικανοποιητικό βαθμό.
Αλλά ίσως ν'αξίζει να το προσπαθήσω.
Καθώς η μύτη μου δεν λέει και πολλά, σπάνια μιλάω για νότες στις κριτικές μου. Το Fahrenheit ωστόσο μ'έχει στην τσίτα απ'το 1988 ν'αναρωτιέμαι "Τι στον διάολο είναι αυτό που μυρίζω ρε Christian;"
Το άρωμα περιέχει τρεις νότες εσπεριδοειδών.
Ε λοιπόν δεν μπορώ να τις μυρίσω.
Περιέχει επίσης πέντε γλυκές νότες λουλουδιών.
Μια απ'τα ίδια.
Άρα σύμφωνα με την απουσία τής προβολής τους, καμμία απ'αυτές τις οκτώ νότες δεν μπορεί να θεωρηθεί άμεσα υπεύθυνη για το τόσο ιδιάζων κι αξέχαστο drydown τού Fahrenheit.
Οπότε τι γίνεται;
Αυτό που μυρίζω εγώ είναι σανταλόξυλο μουσκεμένο με βενζίνη, που κάποιος ήταν αρκετά τρελλός για να τού βάλει φωτιά και στην συνέχεια να κρύψει τ'αποκαΐδια στην μέσα τσέπη ενός παλιού δερμάτινου μπουφάν που το φοράει μετά το γυμναστήριο και χωρίς να έχει κάνει ντουζ.
Και πριν εκθειάσετε την φαντασία μου...το έχω κάνει...
Το μόνο όμως που κατάφερα ήταν να περιπλέξω τα πράγματα ακόμη περισσότερο καθώς προστέθηκε και μια ελαφρά νότα από κύμινο η οποία επίσης δεν συμπεριλαμβάνεται στην πυραμίδα τού αρώματος. Κι έτσι αυτό που πέτυχα με την "ανάλυσή" μου ήταν απλώς να προσθέσω στην όλη σύγχυση μια υποψία από κάτι που κανονικά δεν θα έπρεπε να βρίσκεται εκεί. Ξέρω, σάς υποχρέωσα...
Μια πιο "ανθρώπινη" προσέγγιση στο τι ακριβώς μυρίζω θα ήταν αν έλεγα ότι μυρίζω κάτι που μοιάζει πολύ με τον τρόπο που μύριζε το εσωτερικό μερικών παλιών ταξί στην δεκαετία τού '70. Αλλά ίσως να είναι απλώς το μυαλό μου που μού παίζει παιχνίδια, προσπαθώντας να συνταιριάξει αυτή τη μυρωδιά πετρελαίου/βενζίνης/κηροζίνης/μηχανόλαδου μ'ένα οικείο ή κατάλληλο περιβάλλον. Ωστόσο αυτός ο συσχετισμός δεν στερείται εντελώς λογικής, αφού πιστεύω ότι αν ρωτήσουμε δέκα ανθρώπους πως μυρίζει το εσωτερικό ενός πολύ καινούριου ή ενός πολύ παλιού αυτοκινήτου, οι πέντε θα πουν ότι μυρίζει βενζίνη, οι άλλοι πέντε θα πουν ότι μυρίζει δέρμα, αλλά και οι δέκα θα πουν ότι μυρίζει Fahrenheit.
Όμως ίσως τελικά να είναι αυτές ακριβώς οι παραδοξότητες που καθιστούν το Fahrenheit ένα απ'τα πιο εύκολα και άμεσα αναγνωρίσιμα αρώματα για μένα.
Δεν έχω ιδέα πως μυρίζει η σημερινή του σύνθεση και για να είμαι ειλικρινής δεν μ'ενδιαφέρει κιόλας. Έτσι κι αλλιώς το Fahrenheit ούτε το αγαπώ ούτε το μισώ. Για μένα είναι ένα τέλειο παράδειγμα μοναδικότητας κι ένα ανυπέρβλητο δείγμα θαρραλέας αρωματοποιίας, όμως ακόμη δεν μπορώ ν'αποφασίσω αν αυτό το παράδειγμα είναι προς μίμηση ή προς αποφυγή, ούτε αν το σύμπαν τού Fahrenheit είναι έστω κι ελάχιστα παράλληλο με το δικό μου. Όμως οι προσωπικές μου προτιμήσεις δεν μπορούν να επηρεάσουν την παραδοχή μου για την αντικειμενική υπόσταση και το μέγεθος τού αρώματος. Το Fahrenheit αποτελεί πλέον σημείο αναφοράς, γεννήτορα νομοτέλειας και άφθαρτο θρύλο, και δεν τού καίγεται καρφάκι αν μού αρέσει ή όχι. Βρίσκεται απλώς εκεί και είναι πολύ απασχολημένο με το να είναι ο εαυτός του. Τίποτα άλλο!

Oct
Άγγελος Χ.
Άγγελος Χ.

Mια γέφυρα του παλιού με το καινούργιο...Για δυνατές εντυπώσεις!!!Ιδιαίτερο ομως οπότε όχι τυφλή αγορά...Άν σου αρέσει και το αγοράσεις σίγουρα θα γίνει απο τα αγαπημένα σου αρώματα...!!!

Aug
JamesKopte
JamesKopte

Ιδιαίτερο και έντονο. Όμως πολύ παλιό και πλέον σούπα.

Mar
imic
imic

Η αρχή και το τέλος στα αρώματα. .....Η σου ταιριάζει η όχι αν ναι δεν υπάρχει άλλο Πρώτη επαφή το 1990 απλά άριστο

May
2015
EliasDedes
EliasDedes

Αυτό είναι το άρωμα υπογραφή μου ... Κλασσικό ... έντονο vetiver και δέρμα ... ταυτόχρονα φρέσκο και ζεστό ... τεράστια διάρκεια ... ένα καταπληκτικό άρωμα που εύχομαι πότε να μην καταργήσει ο οίκος!

This is my signature perfume. It is a classic ... intense vetiver and leather ... fresh and warm at the same time ... great longevity ... a great perfume which i hope Dior will never discontinue!

Sep
2014
Anais
Anais

Δροσερό ,ξυλώδες και ποώδες άρωμα .
Αυτή η αρσενική μυρωδιά κατέχει δυνατό άρωμα από αγιόκλημα, σανταλο και βάλσαμα.
Καταπληκτικό.

Jul
2013
nickr
nickr

Κατά τη γνώμη μου αποτελεί ενα άρωμα σταθμό στη αντρική αρωματοποιία . Μου αρέσει πάρα πολύ. Είναι ολ τάιμ κλασικ. Πρωί -βράδυ,χειμώνα -καλοκαίρι.Χρόνια τώρα είναι στις πρώτες θέσεις των προτιμήσεων!

Jun
2013

Αυτή η σελίδα περιέχει πληροφορίες, σχόλια, σημειώσεις αρώματα, εικόνες, νέες αγγελίες, vintage αφίσες και βίντεο σχετικά με Christian Dior Fahrenheit fragranceαλλά δεν εγγυάται την ακρίβεια των πληροφοριών. Εάν έχετε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με Christian Dior Fahrenheit, μπορείτε να επεκτείνετε με την προσθήκη ενός προσωπικου άρωματος . Το Fragrantica έχει ένα μοναδικό γνώμονα το χρήστη και ενα σύστημα κατάταξης και μπορεί να ταξινομήσει Fahrenheit by Christian Dior. Κάντε κλικ στις κατάλληλες επιλογές για τη μορφή ταξινόμησης του άρωματος κάτω από την εικόνα άρωματος. Επίσης, μπορείτε να βρείτε συνδέσεις με τρίτες ιστοσελίδες κόμμα / καταστήματα στο Διαδίκτυο, αλλά το Fragrantica δεν έχει καμία πρόσβαση ή έλεγχο σε αυτές τις ιστοσελίδες. Δεν δίνουμε εγγυήσεις ούτε φέρουμε την ευθύνη για ό, τι μπορείτε να βρείτε ως αποτέλεσμα αυτών των δεσμών, ή για οποιεσδήποτε μελλοντικές συνέπειες που περιλαμβάνουν αλλά δεν περιορίζονται στην απώλεια χρημάτων. Τα σχόλια των χρηστών για Fahrenheit by Christian Dior αντιπροσωπεύουν τις απόψεις των συγγραφέων μόνο και δεν αντανακλούν τις απόψεις του Fragrantica.

Οι άνθρωποι που τους αρέσει αυτό ήθελαν επίσης
Jean Paul Gaultier Le Male Dolce&Gabbana The One for Men Eon Productions James Bond 007 Seven Intense Dolce&Gabbana D&G Chanel Antaeus Chanel Egoiste Platinum Yves Saint Laurent La Nuit de l`Homme Hermes Elixir des Merveilles Tom Ford Tom Ford for Men Extreme Cacharel Cacharel Pour Homme Christian Dior Aqua Fahrenheit Prada Prada Amber Pour Homme (Prada Man) Lalique Encre Noire Paco Rabanne 1 Million Christian Dior Dior Addict Chanel Coco Eau de Parfum Bentley Bentley For Men Azure David & Victoria Beckham Classic Blue Bentley Infinite Rush Zara Exclusive Oud