Σχεδιαστές » C » Ανατολιτικο Λουλουδενιο « Ομάδες

Poison Christian Dior για γυναίκες

Poison Christian Dior για γυναίκες

Το έχω: 12 Το είχα : 13 Το θέλω: 5

Poison Christian Dior για γυναίκες Βίντεο Poison Christian Dior για γυναίκες Βίντεο Poison Christian Dior για γυναίκες Βίντεο
Poison Christian Dior για γυναίκες Εικόνες Poison Christian Dior για γυναίκες Εικόνες Poison Christian Dior για γυναίκες Εικόνες Poison Christian Dior για γυναίκες Εικόνες Poison Christian Dior για γυναίκες Εικόνες Poison Christian Dior για γυναίκες Εικόνες Poison Christian Dior για γυναίκες Εικόνες Poison Christian Dior για γυναίκες Εικόνες Poison Christian Dior για γυναίκες Εικόνες

Poison από Christian Dior είναι ένα Ανατολιτικο Λουλουδενιο άρωμα για γυναίκες. Poison κυκλοφόρησε το έτος 1985. Ο αρωματοποιός αυτού του αρώματος είναι Edouard Flechier. Οι νότες κορυφής είναι κόλιανδρος, , δαμάσκηνο, άγρια μούρα, Γλυκάνισο και Ροδόξυλο Βραζιλίας; οι μεσαίες νότες είναι Γαρύφαλλο, γιασεμί, άνθος πορτοκαλιού Αφρικής, τουμπερόζα, οποπονάξ, Κανέλα, θυμίαμα, τριαντάφυλλο και λευκόμελο; οι νότες της βάσης είναι Βέτιβερ, Μόσχος, σανδαλόξυλο, Κέδρος της Βιρτζίνιας, Κεχριμπάρι, Βανιλια και ηλιοτρόπιο.

κόλιανδρος δαμάσκηνο άγρια μούρα Γλυκάνισο Ροδόξυλο Βραζιλίας

Γαρύφαλλο γιασεμί άνθος πορτοκαλιού Αφρικής τουμπερόζα οποπονάξ Κανέλα θυμίαμα τριαντάφυλλο λευκόμελο

Βέτιβερ Μόσχος σανδαλόξυλο Κέδρος της Βιρτζίνιας Κεχριμπάρι Βανιλια ηλιοτρόπιο

Περισσότερα σχετικά με τα αρώματα στα Αγγλικά / More in English language about Poison by Christian Dior.

Poison Σχόλια Αρωμάτων

Irida
Irida

Perfumes
The member still hasn't selected the perfume she/he is currently wearing
New member
Online
Registered: Yesterday
Posts: 1
Επηρεάστηκα από τα σχόλια στο forum, παρά λίγο να το πάρω χωρίς δοκιμή. Μου το δειγμάτησε ευτυχώς μια κοπέλα στο hondos. Παρόλο που είναι πολύ ιδιαίτερο άρωμα μέσα σε δύο ώρες είχε εξαφανιστεί εντελώς από το δέρμα μου. Δεν το πίστευα! Μάλλον δεν πάει στο δέρμα μου. Κρίμα

Jan
2017
ninavini
ninavini

περιττό να μιλήσω για τη διάρκειά του...μυρίζει ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ...ενδιαφέρον και έξυπνο άρωμα, μ'αρέσει γιατί δεν είναι της σειράς, αλλά δυστυχώς νομίζω ότι "δεν μου κάνει"...Κατά τ'αλλα είναι ένα εξαιρετικό δημιούργημα.

Dec
Le_Coeur_Gothique
Le_Coeur_Gothique

Το μοναδικό πράγμα που καθορίζει το κατά πόσον μια ουσία είναι δηλητήριο ή θεραπεία είναι η δοσολογία. Και η μοναδική εξαίρεση που έχω συναντήσει μέχρι τώρα είναι αυτήν η μωβ χημική χειροβομβίδα του Dior. Προειδοποιήσεις όπως το "Πρόσεχε φίλε! Είδα το Poison ανάμεσα στα καλλυντικά της!" δεν ήταν σπάνιες τα χρόνια τής τρομακτικής βασιλείας του. Και πιστέψτε με, έχω δει πολλούς σκληρούς τύπους να βρίσκονται στην λάθος άκρη τής αλυσίδας περιπάτου μόλις κατάφεραν να σταθούν και πάλι στα πόδια τους μετά την στιγμή που το Poison τους είχε ρίξει με 2-3 δυνατά χαστούκια υποταγμένους στο πάτωμα.

Αν και μια απ'τις πιο επιθυμητές ιδιότητες ενός δηλητηρίου είναι η μη ανιχνευσιμότητά του, αυτό το συγκεκριμένο δεν την διέθετε επ'ουδενί. Ίσα-ίσα που ανιχνευόταν από δυο τετράγωνα μακριά κι έμοιαζε να παραμένει για πάντα στον τόπο τού εγκλήματος. Κι αν το έγκλημα το είχε διαπράξει κάποια το 1985, η παρουσία του στην σκηνή θα ήταν πιθανώς αισθητή μέχρι και τις αρχές των '90s ακόμη.

Το Poison έπεσε σαν βόμβα στον ανυποψίαστο κόσμο μας και τον πυρπόλησε συθέμελα. Οι συνέπειες τής έλευσής του μόνο με μία λέξη θα μπορούσαν να περιγραφούν. Πανδαιμόνιο! Για κάποια χρόνια αφότου εισέβαλλε στην πραγματικότητά μας (διαστρεβλώνοντάς την σε βαθμό που να μην αναγνωρίζεται πλέον) πλανιόταν 24 ώρες το 24ωρο στην μικρή μου πόλη, σε βαθμό που είχε πια κάνει την αναγνώριση τής παρουσίας μιας γυναίκας απ'το άρωμά της αδύνατη.
Όμως η αλόγιστη (σε βαθμό κακοποίησης) χρήση του, δεν είναι ο μοναδικός λόγος που το θεωρώ το σημαντικότερο γυναικείο άρωμα των '80s. Είναι και το γεγονός ότι δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο άλλο τόσο επιδραστικό άρωμα από εκείνη την δεκαετία που να αξίζει τον χαρακτηρισμό τού ακρογωνιαίου λίθου τόσο πολύ.
Και θα ήμουν κάτι παραπάνω από πρόθυμος να περάσω το υπόλοιπο τής ζωής μου με κάποια που θα είχε ένα vintage μπουκάλι του, μαζί με εξίσου vintage μπουκάλια Loulou και Byzance, στο μπουντουάρ της. Γιατί αυτές οι τρεις θεματοφύλακες και φρουροί τού εσωτερικού της ιερού αδύτου θα αποτελούσαν αδιάσειστη απόδειξη ότι το να ζεις στο πλευρό της θα ήταν μια διαρκής περιπέτεια. Και πώς θα μπορούσε να είναι άλλωστε διαφορετικά, όταν το τρίπτυχο τής γυναικείας της υπόστασης θα μιλούσε μέσα απ'την απατηλή αθωότητα τού Loulou, την δεσποτική κυριαρχία τού Byzance και την υπνωτιστική μαγεία τού Poison;

Δεν υπάρχει ούτε ένα στοιχείο στο Poison που να θυμίζει έστω και αμυδρά οτιδήποτε φωτεινό. Αν λοιπόν ψάχνετε για κάτι λαμπερό κι αισιόδοξο, μην μπείτε καν στον κόπο να το δοκιμάσετε, για να γλυτώσετε έτσι και το σοκ τής πρώτης και πιθανότατα τελευταίας σας συνάντησης.
Προσπαθείστε να φανταστείτε μία ψηλή λυγερόκορμη γυναίκα, που το μοναδικό πράγμα που σκεπάζει το αλαβάστρινο σώμα της είναι τα μακριά ολόμαυρα παραισθησιογόνα μαλλιά της. Την φανταστήκατε; Ωραία! Τώρα τοποθετήστε την μπροστά σ'έναν βωμό φτιαγμένο από βιολεττί μάρμαρο, να λέει χαμηλόφωνα παράξενους μυστικιστικούς ψαλμούς και να χειρονομεί με ρέουσες κινήσεις προς το κενό. Προσπαθήστε να διακρίνετε τώρα τι είναι το βαθυκόκκινο υγρό που τρέχει απ'τις άκρες των χειλιών της...
Ακόμη δεν καταλάβατε; Τρέξτε να σωθείτε!

Πριν από δύο χρόνια η μητέρα μου, η οποία γνωρίζει ότι είμαι εθισμένος στα αρώματα τρεις φορές περισσότερο απ'όσο υπήρξε αυτήν στην νιότη της, μού έκανε δώρο ένα γεμάτο splash μπουκάλι των 50 ml που το φύλαγε στο βάθος τής ντουλάπας της για σχεδόν 30 χρόνια. Το ημισφαιρικό φτιαγμένο από γυαλί καπάκι του ξύπνησε αμέσως κάποια μισοξεχασμένη μελωδία απ'τα '80s, που παρέμενε κρυμμένη στα βάθη τής καρδιάς μου. Μάλλον γιατί το μπουκάλι έρχονταν από μια εποχή όπου τα φτηνά πλαστικά πραγματάκια αντιμετωπίζονταν όπως ακριβώς τους άρμοζε. Σαν φτηνά πλαστικά πραγματάκια. Αφήνοντας κατά μέρος την συναισθηματική του αξία, δεν περίμενα τίποτα λιγότερο απ'το ότι το άρωμα θα είχε μεταμορφωθεί σε κάτι ακατονόμαστο, αν δηλαδή δεν είχε μετατραπεί σε σκόνη μετά από τόσα χρόνια. Την πάτησα μεγαλοπρεπώς! Το διαολόπραμα μύριζε σαν να είχε μπει στο μπουκάλι μόλις την προηγούμενη μέρα! Όλη η σχεδόν αβάσταχτη υπεροχή και η μεγαλειώδης δόξα του ήταν παρούσες με τον ίδιο συντριπτικό τρόπο που τις θυμόμουν. Εντελώς αναλλοίωτες και ουρλιάζοντας διαταγές για υποταγή. Και ποιος ήμουν εγώ για να τις παρακούσω;
Μην έχοντας έρθει σε επαφή μαζί του για πάνω από μια δεκαετία, είχα σχεδόν ξεχάσει τα δεδομένα που επιβεβαίωναν την θεωρία και τα πεπραγμένα που θεμελίωναν την νομοτέλεια. Το Poison, όπως τουλάχιστον το θυμόμουν εγώ, δεν υπήρξε ποτέ του διαπραγματεύσιμο ή μεγαλόψυχο. Και δεν συγχωρούσε επίσης ποτέ.

Προβολή; Αν στεκόσουν στον ισημερινό έχοντας μόλις φορέσει λίγο κι ένιωθες ένα ελαφρύ χτύπημα στην πλάτη δεν θα έπρεπε ν'ανησυχήσεις. Θα ήταν απλώς το Poison που θα είχε μόλις κάνει τον γύρο τής Γης.
Διάρκεια; Θα μπορούσαμε να έχουμε ψεκάσει λίγο στην αλουμινένια πλάκα τού Pioneer 10 και να δούμε πως θα το αντιμετώπιζα οι χ εξωγήινοι μετά την πάροδο ψ χρόνων.
Μυρωδιά; Εδώ δεν χωρούν αστεία. Μύριζε Poison κι αυτό είναι όλο και είναι μάλιστα και παραπάνω από αρκετό. Τέλος.

Λαμβάνοντας υπ'όψιν όλα αυτά, παραβλέπω το γεγονός ότι το μοτίβο που θυμίζει μαλαχίτη αλλά και το όλο στήσιμο τού κουτιού του εν γένει είναι ξεδιάντροπα κλεμμένα απ'το Coriandre τού Jean Couturier τού 1973. Έτσι κι αλλιώς μ'αρέσει πολύ ο μαλαχίτης, και για κάποιον αδιευκρίνιστο λόγο, αν κάποιος μού ζητούσε να τού πω ποιο θεωρώ ως το πιο ταιριαστό χρώμα για κάποιο δηλητήριο, θα απαντούσα το πράσινο. Οπότε σύμφωνα με αυτόν τον αφηρημένο συνειρμό το κουτί τού Poison ταιριάζει τέλεια με το περιεχόμενό του.

Ω ναι, τα '80s υπήρξαν σίγουρα μια εποχή όπου ο συνδυασμός "τεράστια χτενίσματα, τεράστιες βάτες, τεράστια αρώματα" αποτελούσε την νεοϊδρυθείσα Αγία Τριάδα των απανταχού ανά τον κόσμο fashion victims, όμως το ασεβές στόμα τού Poison ήταν ακόμη πιο τεράστιο. Οπότε το ότι κατάπινε με ευκολία οτιδήποτε βρισκόταν στον δρόμο του ήταν μάλλον αναπόφευκτο. Το μοναδικό πράγμα που δεν ήταν τεράστιο πάνω του ήταν το εύρος τού λεξιλογίου του, αφού οι τρεις στις τέσσερεις λέξεις που συνήθως έφτυνε ήταν "άντε", "πνίξου" και "ρε". Η δε τέταρτη ήταν πάντοτε κάτι σαν "κορόιδο", "ανόητε" ή "θύμα".
Όμως για να πω την αλήθεια ποτέ δεν με χάλασε ο αναπολόγητος εγωτισμός του, καθώς όταν μιλάμε για αρώματα αυτό που όλοι επιθυμούμε διακαώς είναι όχι το να χτίζουν κάστρα στον άνεμο, αλλά το να ισοπεδώνουν τα πάντα στο πέρασμά τους. Κι εδώ και σχεδόν 30 χρόνια το Poison οδηγεί ακόμη έναν απ'τους μεγαλύτερους οδοστρωτήρες που έχω δει ποτέ...

Dec
marmat
marmat

τελευταια,εχω παθει μια εμμονη ,λες και τωρα ανακαλυπτω τον κοσμο...Ετσι εγινε και με αυτο το δημιουργημα..Η ιστορια ξεκινα γυρω στο 1998-2000 οπου συχναζαμε με την τοτε παρεα σε dark sun,dada,next και ολα τα συναφη 'σκοτεινα'μερη για ποιητικες ψυχες.Το φορουσε λοιπον μια κοπελα και καθε φορα που το μυριζα ηταν μια αποκαλυψη..Αποπνικτικο,βαρυ,αρωμα που εξουσιαζει τον χωρο και οποιον το φοραει,αλλα παραλληλα απιστευτα θελκτικο,μυστηριωδες,λες και οποιος το φορα,δεν πατα στη γη,φτιαγμενο για τους 'αλαφροίσκιωτους' ,ενα σαγηνευτικο ελιξηριο.Δεν εδωσα την πρεπουσα σημασια τοτε,κι ερχεται ο οκτωβρης του 2016 να το μυριζω και να το ποθω διακαως(αν και διαβαζω πως εχει γινει reformulation και ειναι πιο ελαφρυ).Το φοράει σίγουρα η Cersei Lannister οταν σχεδιαζει να καταστρεψει τα 7 βασιλεια :)

Oct
Boheme_Maras
Boheme_Maras

Ένας απαγορευμένος καρπός στο βάθος ενός σκοτεινού δάσους . Αυτό νιώθω όταν μυρίζω το poison . Βαρύ, βαθύ με σκοτεινές υποσχέσεις σε κάθε του νότα.
Η σύγκριση του με την loulou είναι αναμενόμενη αφού η ιστορία λέει πως η Loulou φτιάχτηκε για να ικανοποιήσει εκείνους που αγαπούν το poison αλλά το θεωρούν πολύ βαρύ.
Στην ουσία το poison είναι μια loulou με ορμόνες .

Jun
*sophi*

Πραγματικά, πολλοί είναι εκείνοι που θεωρούν ότι to Poison είναι ένα άρωμα τόσο αισθησιακό και ηδονικό όσο το LouLou. Έχουν πολλές νότες κοινές άλλωστε και έχουν μία κοντινή αίσθηση όντας οριεντάλ και δημιουργημένα περίπου την ίδια χρονική περίοδο.

Mar
nickr
nickr

Εώ πάλι το βρισκω πολύ αισθησιακό και ηδονικό θα έλεγα ! Ειναι πολύ ωραίο μια γυναίκα να αναδίδει μια ΤΕΤΟΙΑ μυρωδιά!!

Mar
mmaria
mmaria

ειναι οντως πολυυυυ βαρυ.ισως σε αλλη εποχη να ηταν της μοδας,τωρα μονο χειμωνα και σε ειδικες περιστασεις θα το ΄΄αντεχα΄΄

Sep
*sophi*

Να σκεφθεί κανείς ότι το άρωμα αυτό κυκλοφορεί σε ω ντε τουαλέτ!
Δαμάσκηνο,θυμίαμα (ναι ,ξέρω ότι μερικοί δε το αντέχουν),αποξηραμένα φρούτα και μπαχάρια.
Μερικές από τις κύριες σημειώσεις του!
Το μοιραίο άρωμα μιας άλλης εποχής!Κλασσικό, φινετσάτο , γνήσιο οριένταλ άρωμα και χαρακτηριστικό της ομάδας των ανατολίτικων μαζι με το όπιουμ, το σαμσάρα, το Λούλου .
Η χρονιά άλλωστε που παρουσιάστηκε είναι κοινή με τα προαναφερόμενα κλασσικά της δεκαετίας του Ογδόντα.
Τι άλλο μπορώ να προσθέσω? Αν σας αρέσουν τα κλασσικά οριεντάλ και θέλετε να συλλέξετε μερικά χαρακτηριστικά αρώματα ,φυσικά και πρεπει αυτο να συγκαταλέγεται ανάμεσά τους!!!

Aug
dark_rose
dark_rose

ποπο, πολυ βαρυ αρωμα, δεν το μπορω.. το φορουσε η μαμα μου παλια και δεν αντεχα να ειμαι διπλα της. με ζαλιζει και με πνιγει και με μπουκωνει, με 2 λογια με αρρωσταινει. δεν λεω οτι μυριζει ασχημα, απλα εγω δεν το αντεχω τοσο βαρυ που ειναι. ισως αν εβγαινε καποια πιο ελαφρια εκδοση να ηταν καλυτερα τα πραγματα.

Aug
2012

Αυτή η σελίδα περιέχει πληροφορίες, σχόλια, σημειώσεις αρώματα, εικόνες, νέες αγγελίες, vintage αφίσες και βίντεο σχετικά με Christian Dior Poison fragranceαλλά δεν εγγυάται την ακρίβεια των πληροφοριών. Εάν έχετε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με Christian Dior Poison, μπορείτε να επεκτείνετε με την προσθήκη ενός προσωπικου άρωματος . Το Fragrantica έχει ένα μοναδικό γνώμονα το χρήστη και ενα σύστημα κατάταξης και μπορεί να ταξινομήσει Poison by Christian Dior. Κάντε κλικ στις κατάλληλες επιλογές για τη μορφή ταξινόμησης του άρωματος κάτω από την εικόνα άρωματος. Επίσης, μπορείτε να βρείτε συνδέσεις με τρίτες ιστοσελίδες κόμμα / καταστήματα στο Διαδίκτυο, αλλά το Fragrantica δεν έχει καμία πρόσβαση ή έλεγχο σε αυτές τις ιστοσελίδες. Δεν δίνουμε εγγυήσεις ούτε φέρουμε την ευθύνη για ό, τι μπορείτε να βρείτε ως αποτέλεσμα αυτών των δεσμών, ή για οποιεσδήποτε μελλοντικές συνέπειες που περιλαμβάνουν αλλά δεν περιορίζονται στην απώλεια χρημάτων. Τα σχόλια των χρηστών για Poison by Christian Dior αντιπροσωπεύουν τις απόψεις των συγγραφέων μόνο και δεν αντανακλούν τις απόψεις του Fragrantica.

Οι άνθρωποι που τους αρέσει αυτό ήθελαν επίσης
Cacharel LouLou Prada Prada (Amber) Guerlain Shalimar Versace Crystal Noir Kenzo Kenzo Jungle L'Elephant Chanel Chanel N°5 Guerlain Shalimar Parfum Initial Dolce&Gabbana D&G Christian Dior Dolce Vita Nina Ricci L'Air du Temps Lancome Poeme Christian Dior Dior Addict Thierry Mugler Angel Cacharel Eden Bvlgari Jasmin Noir Clinique Aromatics Elixir Christian Dior Miss Dior Guerlain Insolence Chanel Egoiste Platinum Yves Saint Laurent Opium