Σχεδιαστές » C » Λουλουδενιο « Ομάδες

Poison Tendre Christian Dior για γυναίκες

Poison Tendre Christian Dior για γυναίκες

Το έχω: 8 Το είχα : 11 Το θέλω: 5

τουμπερόζα
Poison Tendre Christian Dior για γυναίκες Βίντεο Poison Tendre Christian Dior για γυναίκες Βίντεο
Poison Tendre Christian Dior για γυναίκες Εικόνες Poison Tendre Christian Dior για γυναίκες Εικόνες Poison Tendre Christian Dior για γυναίκες Εικόνες Poison Tendre Christian Dior για γυναίκες Εικόνες Poison Tendre Christian Dior για γυναίκες Εικόνες Poison Tendre Christian Dior για γυναίκες Εικόνες Poison Tendre Christian Dior για γυναίκες Εικόνες

Poison Tendre από Christian Dior είναι ένα Λουλουδενιο άρωμα για γυναίκες. Poison Tendre κυκλοφόρησε το έτος 1994. Ο αρωματοποιός αυτού του αρώματος είναι Edouard Flechier. Οι νότες κορυφής είναι μηδικό σίλφιο, Μανταριν ορανζ, Περγαμόντο και Ροδόξυλο Βραζιλίας; οι μεσαίες νότες είναι μέλι, τουμπερόζα, άνθη πορτοκαλιάς, φρέζια και τριαντάφυλλο; οι νότες της βάσης είναι σανδαλόξυλο, Μόσχος, Βανίλια και ηλιοτρόπιο.

μηδικό σίλφιο Μανταριν ορανζ Περγαμόντο Ροδόξυλο Βραζιλίας

μέλι τουμπερόζα άνθη πορτοκαλιάς φρέζια τριαντάφυλλο

σανδαλόξυλο Μόσχος Βανίλια ηλιοτρόπιο

Περισσότερα σχετικά με τα αρώματα στα Αγγλικά / More in English language about Poison Tendre by Christian Dior.

Poison Tendre Σχόλια Αρωμάτων

Le_Coeur_Gothique
Le_Coeur_Gothique

H Cabotine γυρίζει σπίτι τρεκλίζοντας, με το πράσινο καπελλάκι της τσαλακωμένο και τον μηρό της λίγο ματωμένο. Η μαμά Grès, αλαφιασμένη και τρελλή από ανησυχία την ρωτάει τι συνέβη.

"Δεν ξέρω. Δεν θυμάμαι και πολλά. Ήρθε από πίσω μου τόσο γρήγορα που το μόνο που μπόρεσα να δω ήταν μια θολή φιγούρα. Μ'έσπρωξε βίαια στην άκρη κι έπεσα με δύναμη στο έδαφος. Το επόμενο πράγμα που θυμάμαι είναι κάποιος, που θά'παιρνα όρκο πως ήταν ο Christian Dior, να με βοηθάει να σηκωθώ. Νομίζω πως ήταν πράσινο..."

Η μαμά Grès αγκαλιάζει την κόρη της και την μυρίζει διακριτικά. Η πολύπειρη μύτη της πιάνει μια υποψία από κάτι που ενώ θυμίζει πολύ την μυρωδιά τής Cabotine είναι ωστόσο ελαφρώς διαφορετικό. Σηκώνει το τηλέφωνο...
Μετά από μία έρευνα τόσο "δύσκολη" που άρχισε και τελείωσε σε μία μόνο εισπνοή, η Ομάδα Σήμανσης τού Τμήματος Πλαστογραφιών τής Αστυνομίας Αρωμάτων έλυσε την υπόθεση. Ήταν η Tendre Poison αυτή που, εν πλήρει αντιθέσει με την τρυφερότητα που υποδηλώνει το πρώτο συστατικό τού ονόματός της, επιτέθηκε στην Cabotine και την πέταξε σ'ένα χαντάκι στο πλάι του δρόμου. Όμως λόγω των υψηλών γνωριμιών τού μπαμπά της την γλύτωσε τελικά χωρίς συνέπειες, κι έγινε μάλιστα αργότερα μια περιζήτητη κι ακριβοθώρητη διασημότητα, ενώ η καημένη η Cabotine δεν συνήλθε ποτέ.

Oct
2016
*sophi*
*sophi*

Eνα εξαιρετικό φλοράλ άρωμα.
Ναι, το άνοιγμα κλασικότατο :συνδυασμός εσπεριδοειδών (περγαμόντο) με ροδόξυλο στο άνοιγμα...κάτι πολύ συνηθισμένο σε τοπ δημιουργίες -συνθέσεις κλασσικών φλοράλ(π.χ. L'air du temps)!
Η καρδιά αγνό μπουκέτο ανθών με μίξη ρόδου-τέμπερι-ανθών πορτοκαλιάς!!!
Η βάση είναι ζεστή απαλή ξυλώδης -musky!
Oυσιαστικά το άρωμα είναι ένα αριστουργημα-κλασσικό της δεκαετίας του '90 , με ξινές νότες μανταρινιού-μια δυνατή και έντονη χροιά ανθών στην καρδιά και με ήπιες νότες ξύλου και ζεστού musk στο στέγνωμα.
Ζήτω στα nineties!!!

Jul
2013

Αυτή η σελίδα περιέχει πληροφορίες, σχόλια, σημειώσεις αρώματα, εικόνες, νέες αγγελίες, vintage αφίσες και βίντεο σχετικά με Christian Dior Poison Tendre fragranceαλλά δεν εγγυάται την ακρίβεια των πληροφοριών. Εάν έχετε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με Christian Dior Poison Tendre, μπορείτε να επεκτείνετε με την προσθήκη ενός προσωπικου άρωματος . Το Fragrantica έχει ένα μοναδικό γνώμονα το χρήστη και ενα σύστημα κατάταξης και μπορεί να ταξινομήσει Poison Tendre by Christian Dior. Κάντε κλικ στις κατάλληλες επιλογές για τη μορφή ταξινόμησης του άρωματος κάτω από την εικόνα άρωματος. Επίσης, μπορείτε να βρείτε συνδέσεις με τρίτες ιστοσελίδες κόμμα / καταστήματα στο Διαδίκτυο, αλλά το Fragrantica δεν έχει καμία πρόσβαση ή έλεγχο σε αυτές τις ιστοσελίδες. Δεν δίνουμε εγγυήσεις ούτε φέρουμε την ευθύνη για ό, τι μπορείτε να βρείτε ως αποτέλεσμα αυτών των δεσμών, ή για οποιεσδήποτε μελλοντικές συνέπειες που περιλαμβάνουν αλλά δεν περιορίζονται στην απώλεια χρημάτων. Τα σχόλια των χρηστών για Poison Tendre by Christian Dior αντιπροσωπεύουν τις απόψεις των συγγραφέων μόνο και δεν αντανακλούν τις απόψεις του Fragrantica.

Οι άνθρωποι που τους αρέσει αυτό ήθελαν επίσης
Lanvin Arpege Nina Ricci L'Air du Temps Guerlain Shalimar Gres Cabotine Prada Infusion d'Iris Serge Lutens Chergui Serge Lutens Datura Noir Molinard Habanita Moschino Moschino Christian Dior Miss Dior Guy Laroche Fidji Cartier Must de Cartier Prada Prada (Amber) Yves Saint Laurent Opium Maison Francis Kurkdjian APOM Pour Femme Serge Lutens Fleurs d'Oranger Donna Karan Cashmere Mist Germaine Monteil Royal Secret Estée Lauder White Linen Estée Lauder Estee