Σχεδιαστές » D E » Αρωματικο Ξυλωδη « Ομάδες

Philosykos Diptyque για γυναίκες και άνδρες

Philosykos Diptyque για γυναίκες και άνδρες

Το έχω: 8 Το είχα : 2 Το θέλω: 1 Το άρωμα υπογραφής μου: 1

milky
Philosykos Diptyque για γυναίκες και άνδρες Εικόνες Philosykos Diptyque για γυναίκες και άνδρες Εικόνες

Philosykos από Diptyque είναι ένα Αρωματικο Ξυλωδη άρωμα για γυναίκες και άνδρες. Philosykos κυκλοφόρησε το έτος 1996. Ο αρωματοποιός αυτού του αρώματος είναι Olivia Giacobetti. Οι νότες κορυφής είναι Φύλλο Συκιάς και Σύκο; οι μεσαίες νότες είναι Καρύδα και νότες πρασίνου; οι νότες της βάσης είναι Κέδρος, νότες ξύλων και Δέντρο Συκιάς.

Φύλλο Συκιάς Σύκο

Καρύδα νότες πρασίνου

Κέδρος νότες  ξύλων Δέντρο Συκιάς

Περισσότερα σχετικά με τα αρώματα στα Αγγλικά / More in English language about Philosykos by Diptyque.

Philosykos Σχόλια Αρωμάτων

elena vosnaki
elena vosnaki

Για λόγους που δεν είναι δύσκολοι να αποκρυπτογραφηθούν ο Philosykos (ο φίλος των σύκων) της Diptyque είναι από τα αγαπημένα μου καλοκαιρινά αρώματα. Οποιαδήποτε στιγμή θέλω να τηλεμεταφερθώ νοητικά σε μια φαντασίωση θερμού καιρού, που συνοδεύεται από σιέστα κάτω από ένα γενναιόδωρα σκιερό δέντρο, με φύλλωμα θαρρείς σκονισμένο και έναν ζεστό αρωματικό κορμό όπου μπορείς να γείρεις το κεφάλι, απλώνω το χέρι να πιάσω το μπουκάλι του. Η πράσινη και γαλακτώδης ευωδιά του Philosykos είναι συνώνυμη της καλοκαιρινής ευεξίας. Ήταν όμως η παραμονή στο βροχερό Ulm που, με μολυβένια σιγουριά, με έπεισε για τα προτερήματα της χρήσης του και σε στιγμές μελαγχολικές.

Συνοφρυωμένος ο ουρανός, πάνω από τον λασπώδη Δούναβη, απειλούσε με περισσότερη βροχή και με την ειδική εκείνη απελπισία που επιφυλάσσεται σε όσους αναγκαστούν να περάσουν ένα ατελείωτο κυριακάτικο απόγευμα κλεισμένοι σε ένα μικρό δωμάτιο. Μικρή αρωματική παρηγοριά, λίγο Philosykos της Diptyque ξεχασμένο στην τσάντα από πρότερες μέρες ραστώνης και θυμηδίας. Ένα άγγιγμα στο λαιμό. Και ιδού!

Ένα ταπεινό αλλά γραφικό σκηνικό ξετυλίγεται μπροστά στα μάτια της φαντασίας μου. Ένα εξοχικό σπιτάκι με καστανόγκριζα, βουνίσια κεραμίδια που γυαλίζουν, ασημίζουν στον καυτερό ήλιο του Αυγούστου. Κι η κιστέρνα στην γωνιά με τον κουβά να πέφτει κάνοντας "πλατς", και τα τζιτζίκια τρελλαμένα, παραδομένα στου Αισώπου το τεμπέλικο τραγούδι της ακινησίας του μεσημεριού. Σιωπή. Η γλυκερή οσμή της σκόνης, του ξερού χώματος, του σαν καρύδα κρεμώδους υγρού από το μέγα δέντρο που κλαίει δάκρυα εύοσμου ρετσινιού. Και ξαφνικά το πέπλο της σιωπής σκίζεται. Δύο μικρά παιδάκια που ροβολάνε την ξύλινη εξέδρα που οδηγεί στην θάλασσα στο τέρμα του δρόμου ανυπόμονα: "Περίμενέ με Αλέξανδρε! Περίμενε κι εμένα!"

Philosykos. Πατρίδα μακριά από την πατρίδα.

Feb
2017
VanityRoom
VanityRoom

Δεν μου άρεσε πολυ έντονη μυρωδιά του δέντρου ... δεν το άντεχα καθόλου .

Jan
2017
FAY
FAY

Δεν ήταν επιλογή μου αλλά δώρο,από τα bestsellers του οίκου και πολυσυζητημένο.
Νομίζω πως ταιριάζει περισσότερο στους άνδρες,"βγάζει" πολύ "πράσινο" κάτι που δεν το προτιμώ.
Διάρκεια ικανοποιητική,από τις ιδιαίτερες μυρωδιές.

Mar
2016

Αυτή η σελίδα περιέχει πληροφορίες, σχόλια, σημειώσεις αρώματα, εικόνες, νέες αγγελίες, vintage αφίσες και βίντεο σχετικά με Diptyque Philosykos fragranceαλλά δεν εγγυάται την ακρίβεια των πληροφοριών. Εάν έχετε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με Diptyque Philosykos, μπορείτε να επεκτείνετε με την προσθήκη ενός προσωπικου άρωματος . Το Fragrantica έχει ένα μοναδικό γνώμονα το χρήστη και ενα σύστημα κατάταξης και μπορεί να ταξινομήσει Philosykos by Diptyque. Κάντε κλικ στις κατάλληλες επιλογές για τη μορφή ταξινόμησης του άρωματος κάτω από την εικόνα άρωματος. Επίσης, μπορείτε να βρείτε συνδέσεις με τρίτες ιστοσελίδες κόμμα / καταστήματα στο Διαδίκτυο, αλλά το Fragrantica δεν έχει καμία πρόσβαση ή έλεγχο σε αυτές τις ιστοσελίδες. Δεν δίνουμε εγγυήσεις ούτε φέρουμε την ευθύνη για ό, τι μπορείτε να βρείτε ως αποτέλεσμα αυτών των δεσμών, ή για οποιεσδήποτε μελλοντικές συνέπειες που περιλαμβάνουν αλλά δεν περιορίζονται στην απώλεια χρημάτων. Τα σχόλια των χρηστών για Philosykos by Diptyque αντιπροσωπεύουν τις απόψεις των συγγραφέων μόνο και δεν αντανακλούν τις απόψεις του Fragrantica.

Οι άνθρωποι που τους αρέσει αυτό ήθελαν επίσης
Chanel Bois des Iles Frederic Malle Portrait of a Lady Penhaligon`s Artemisia Van Cleef & Arpels Collection Extraordinaire California Reverie Serge Lutens Chergui Korres Pure Cotton Bottega Veneta Bottega Veneta Prada Infusion d'Iris Eau de Parfum Absolue Chanel Coco Eau de Parfum Yves Saint Laurent Opium Fleur de Shanghai Frederic Malle Carnal Flower L`Artisan Parfumeur Amour Nocturne Chanel Chanel No 5 Eau de Cologne Annick Goutal Musc Nomade L`Artisan Parfumeur Premier Figuier Robert Piguet Fracas L`Artisan Parfumeur La Chasse aux Papillons Lancome Miracle So Magic! Giorgio Armani Cuir Noir Jo Malone Vanilla & Anise