Σχεδιαστές » F-H » Συπρε Λουλουδενιο « Ομάδες

Givenchy III Givenchy για γυναίκες

Givenchy III Givenchy για γυναίκες

Το έχω: 3 Το είχα : 3 Το θέλω: 2

Givenchy III Givenchy για γυναίκες Εικόνες Givenchy III Givenchy για γυναίκες Εικόνες Givenchy III Givenchy για γυναίκες Εικόνες Givenchy III Givenchy για γυναίκες Εικόνες

Givenchy III από Givenchy είναι ένα Συπρε Λουλουδενιο άρωμα για γυναίκες. Givenchy III κυκλοφόρησε το έτος 1970. Οι νότες κορυφής είναι Αλδεϋδες, γαρδένια, Μανταριν ορανζ, γάλβανο, ροδάκινο και Περγαμόντο; οι μεσαίες νότες είναι Γαρύφαλλο, νάρκισσος, ρίζωμα ίρις, γιασεμί, υάκυνθος, κρίνο της κοιλάδας και τριαντάφυλλο; οι νότες της βάσης είναι σανδαλόξυλο, Κεχριμπάρι, πατσουλί, Καρύδα, βρύα δριός, Βέτιβερ και Μύρο.

Αλδεϋδες γαρδένια Μανταριν ορανζ γάλβανο ροδάκινο Περγαμόντο

Γαρύφαλλο νάρκισσος ρίζωμα ίρις γιασεμί υάκυνθος κρίνο της κοιλάδας τριαντάφυλλο

σανδαλόξυλο Κεχριμπάρι πατσουλί Καρύδα βρύα δριός Βέτιβερ Μύρο

Περισσότερα σχετικά με τα αρώματα στα Αγγλικά / More in English language about Givenchy III by Givenchy.

Givenchy III Σχόλια Αρωμάτων

Le_Coeur_Gothique
Le_Coeur_Gothique

Δεν ξέρω για σας, αλλά για μένα το πιο μυστηριώδες και συναρπαστικό μέρος τού σπιτιού όπου μεγάλωσα ήταν πάντοτε η σιφινιέρα τής μητέρας μου. Τα πάντα επάνω της έδειχναν σαν να είχαν ξεπηδήσει από ένα παραμύθι με νεράιδες ή από κάποιο μακρινό παλάτι τής άπω Ανατολής. Ειδικότερα η μικρή συλλογή των αρωμάτων της. Ήμουν απόλυτα πεπεισμένος ότι σε κάποιο απ΄τα μπουκάλια της ζούσε κάποιο τζίνι που περίμενε υπομονετικά να το ανακαλύψω για να πραγματοποιήσει την ευχή μου να μεγαλώσω στην στιγμή. Το μόνο που είχα να κάνω ήταν να βρώ σε ποιο μπουκάλι είχε στήσει το σπίτι του. Έτσι, μια απ'τις πιο τολμηρές μου επιχειρήσεις ήταν το να παρεισφρέω κρυφά (το ξέρω, πλεονασμός, αλλά μ'αρέσει) στην κρεββατοκάμαρα των γονιών μου και να καταβρέχομαι με όποιο άρωμα μπορούσα να φτάσω. Φυσικά οι καταδρομικές μου επιχειρήσεις αποκαλύπτονταν αμέσως μόλις έβγαινα απ'το δωμάτιο, αφού τα θηρία που η μητέρα μου φύλαγε κλεισμένα εκεί μέσα ήταν απ'την φύση τους εξαιρετικά μαρτυριάρικα, με αποτέλεσμα να με προδίδουν κάθε, μα κάθε φορά.

Η μητέρα μου μού έριχνε πάντα λοξές ματιές μετά από κάθε "επιτυχημένη" αποστολή, αλλά ήθελα να πιστεύω πως αφορούσαν τα γυαλιά μου που ήταν βρώμικα ή τα αχτένιστα μαλλιά μου.

Ώσπου κάποιο καταραμένο κυριακάτικο πρωινό, ένα πελώριο splash μπουκάλι Givenchy III των 240ml αποφάσισε ότι αρκετή κακοποίηση είχε υποστεί ήδη και προσπάθησε ν'αυτοκτονήσει πέφτοντας απ'τα χέρια μου στο κενό. Απέτυχε. Δεν ξέρω αν έχετε κρατήσει ποτέ ένα τέτοιο μπουκάλι στα χέρια σας, αλλά σάς διαβεβαιώ ότι το γυαλί του είναι τόσο χοντρό που θα σταματούσε και σφαίρα ακόμη. Η μητέρα μου ήρθε τρέχοντας ακούγοντας τον θόρυβο, για να με βρει ξέπνοο να κρατάω το χρυσαφένιο καπάκι ακόμη στα χέρια μου και να παρακολουθώ έντρομος την μισή απ'την εξίσου χρυσαφένια ψυχή τού Givenchy III να δραπετεύει απ΄το σώμα του και να απλώνεται αργά στο πάτωμα. Η άλλη μισή είχε ήδη μουλιάσει τα ρούχα μου. Αν και ήμουν σίγουρος ότι απείχα λίγα μόνο δευτερόλεπτα από μια κατσάδα επικών διαστάσεων που θα με κατακεραύνωνε και θα με μετέτρεπε σε στήλη άλατος εκεί που στεκόμουν, η μητέρα μου δεν είπε λέξη. Συμμάζεψε την τραυματισμένη της Γαλλίδα χωρίς να μού ρίξει δεύτερη ματιά κι εγώ βγήκα σαν βρεγμένη μεν, αλλά ταυτόχρονα αβρόχοις ποσίν, γάτα απ'το δωμάτιο, ξαφνιασμένος κι εξαιρετικά χαρούμενος που την είχα γλυτώσει. Έτσι τουλάχιστον νόμιζα με το οχτάχρονο μυαλό μου...

Η ήρεμη, αλλά όπως αποδείχτηκε εξαιρετικά διδακτική, τακτική τής μητέρας μου ήταν να με αφήσει με τα υπερβολικά θα έλεγα, "ευωδιαστά" ρούχα μου όλη τη υπόλοιπη ημέρα. Μέχρι το απόγευμα ήμουν 1000% σίγουρος ότι θα προτιμούσα να φάω ένα χέρι ξύλο, αν ήταν μετά ν'απαλλαγώ απ'το ανυπόφορο οσφρητικό μαρτύριο. Ένιωθα λες και ήμουν δεμένος για μια αιωνιότητα, ως άλλος Προμηθέας Δεσμώτης, με μουχλιασμένα σκοινιά φτιαγμένα από βρύα και λειχήνες σε μια βελανιδιά, ενώ ορδές πράσινων διαβόλων που φορούσαν γιρλάντες από γαρδένιες χόρευαν φρενιασμένα ολόγυρά μου, και με τρυπούσαν με ακόντια φτιαγμένα από σανταλόξυλο, την ίδια στιγμή που μού πετούσαν στο πρόσωπο ρίζες από ίριδα, χωρίς φυσικά να έχουν μπει στον κόπο να τις καθαρίσουν απ'τα χώματα πρώτα. Είχα αρχίσει να σκέφτομαι πολύ σοβαρά να παρακαλέσω την μητέρα μου να μού τις βρέξει, αρκεί μετά να μού πρόσφερε την λύτρωση ενός ζεστού μπάνιου. Όμως καθώς τότε δεν διέθετα καθόλου απ'την στωικότητα που διαθέτω σήμερα, την παρακάλεσα τελικά μόνο για εκείνο το ζεστό μπάνιο. Η απάντησή της ήταν:

"Γιατί; Μ'αρέσει πολύ ο τρόπος που μυρίζεις!"

Η πολυπόθητη αμνηστία παραχωρήθηκε τελικά αργά το βράδυ. Ένιωσα σαν ένας αμαρτωλός που τον ξέπλεναν απ'όλα του τα κρίματα. Αφού μ'έτριψε μέχρι που έγινα κατακόκκινος, η μητέρα μου βγήκε απ'το μπάνιο για να φέρει μια μεγάλη πετσέτα, αφήνοντάς με να στέκομαι σε πλήρη έκσταση μέσα στην μπανιέρα. Όταν επέστρεψε τύλιξα χαρούμενα τα χέρια μου γύρω απ'τον λαιμό της για να την φιλήσω και να τής δείξω την ευγνωμοσύνη μου. Μπορείτε να φανταστείτε την φρίκη μου όταν διαπίστωσα ότι εκτός απ'την πετσέτα είχε φέρει μαζί της φορώντας το κι όσο Givenchy III είχε απομείνει στο μπουκάλι;...

Πολλά χρόνια αργότερα ανακάλυψα ένα πολύ παλιό splash μπουκαλάκι Givenchy III των 60ml σ'ένα μικρό κι απόκεντρο μαγαζάκι. Υποθέτω ότι η καλή κυρία πίσω απ'τον πάγκο θ'αναρωτιέται ακόμη τον λόγο για τον οποίον υπήρχε αυτό το τεράστιο νοσταλγικό χαμόγελο που είχα στο πρόσωπό μου απ'την στιγμή που το είδα μέχρι την στιγμή που το έβαλα στην τσάντα μου...

Dec
2016
pennny
pennny

μολις βρηκα ένα μπουκάλι μισογεμάτο.............το απόλυτο vintage.......πολυ βαρύ για τα γούστα μου..λατρεύω όμως τη ποιότητα του και την ιστορία του γιαυτο κοσμεί το boudoir μου.

May
2016
akats
akats

Θυμάμαι στα μέσα της δεκαετίας του 70 που το πρωτομύρισα σε μια φίλη της μητέρας μου (είχε ένα μικρό μπουκαλάκι μάλλον καθαρό άρωμα με χρώμα λαδοκίτρινο) Ααα! πικρό σκέφτηκα. Παράξενο, αλλα πολύ ωραίο. Σήμερα που φοράω πάλι μια σχετικά παλιά έκδοση του σε edt, και με μύτη πλέον εξασκημένη στο γάλβανο, τα βρύα και τις αλδεύδες, μου φαίνεται κάθε άλλο παρά πικρό.
Είναι ένα συπρέ πολύπλευρο καθώς συνδυάζει φρεσκάδα, πράσινες νότες και εσπεριδοειδή, πλούσιο "σώμα" λουλουδιών με γλυκό και ελαφρύ πουδρέ άρωμα και βάση γεμάτη απο γήινες νότες και μύρο που του δίνουν μια γλυκόστυφη χροιά. Η εισαγωγή του είναι απαλά αλδευδική, με πολύ ελαφριά ξινη υφή μουντής απόχρωσης κρεμώδους σχεδόν....(ροδάκινο και μανταρίνι) και το γάλβανο πικρίζει ευχάριστα στη μύτη συνοδευόμενο απο ελάχιστη γαρδένια που προσπαθώ να ανιχνεύσω πάντα! Στη συνέχεια γίνεται πιο γήινο καθώς βγαίνει η μυρωδιά της ρίζας όρις, ο υάκινθος, το γαρύφαλο και τα βρύα δυναμώνουν, αλλά η μυρωδιά διατηρεί την καθάρια της αύρα, και την ευχάριστη γλυκόξινη νότα που την κάνει χαρούμενη και τονωτική. Το ξεθυμασμα είναι θερμό, γήινο και θολά ονειρικό καθώς πλανάται ατέλειωτες ώρες στο δέρμα και εκεί που νομίζεις ότι χάθηκε, ξεπηδά η αύρα του πάλι σαν μια ηλιαχτίδα φωτός. Χαρουμενη και τρυφερή. Από τα ομορφότερα κλασικά συπρέ αρώματα που καμμία γυναίκα δεν νοείται να χάσει άν της αρέσει το είδος αυτό.
Συγγενεύει με το Υ του Yves Saint Laurent και μου το θυμίζει αρκετά.

Mar
2013

Αυτή η σελίδα περιέχει πληροφορίες, σχόλια, σημειώσεις αρώματα, εικόνες, νέες αγγελίες, vintage αφίσες και βίντεο σχετικά με Givenchy Givenchy III fragranceαλλά δεν εγγυάται την ακρίβεια των πληροφοριών. Εάν έχετε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με Givenchy Givenchy III, μπορείτε να επεκτείνετε με την προσθήκη ενός προσωπικου άρωματος . Το Fragrantica έχει ένα μοναδικό γνώμονα το χρήστη και ενα σύστημα κατάταξης και μπορεί να ταξινομήσει Givenchy III by Givenchy. Κάντε κλικ στις κατάλληλες επιλογές για τη μορφή ταξινόμησης του άρωματος κάτω από την εικόνα άρωματος. Επίσης, μπορείτε να βρείτε συνδέσεις με τρίτες ιστοσελίδες κόμμα / καταστήματα στο Διαδίκτυο, αλλά το Fragrantica δεν έχει καμία πρόσβαση ή έλεγχο σε αυτές τις ιστοσελίδες. Δεν δίνουμε εγγυήσεις ούτε φέρουμε την ευθύνη για ό, τι μπορείτε να βρείτε ως αποτέλεσμα αυτών των δεσμών, ή για οποιεσδήποτε μελλοντικές συνέπειες που περιλαμβάνουν αλλά δεν περιορίζονται στην απώλεια χρημάτων. Τα σχόλια των χρηστών για Givenchy III by Givenchy αντιπροσωπεύουν τις απόψεις των συγγραφέων μόνο και δεν αντανακλούν τις απόψεις του Fragrantica.

Οι άνθρωποι που τους αρέσει αυτό ήθελαν επίσης
Sisley Eau du Soir La Prairie Life Threads Platinum Brut Parfums Prestige Babe Paco Rabanne La Nuit Courreges Empreinte Christian Dior Diorella Lancome Magie Noire Dolce&Gabbana The One Gres QuiProQuo Yves Rocher Venice Gres Homme de Gres Escada Escada Acte 2 Farina Russisch Leder Jacomo Jacomo de Jacomo Azzaro Acteur Vive Maria Forbidden Fragrance Mis(s) Behave Davidoff Davidoff Guy Laroche Clandestine Donna Karan Donna Karan Enrico Coveri Enrico Coveri Pour Homme