Σχεδιαστές » F-H » Αρωματικο Φουγκερ « Ομάδες

Insense Givenchy για άνδρες

Το έχω: 2 Το θέλω: 1

Insense Givenchy για άνδρες Βίντεο
Insense Givenchy για άνδρες Εικόνες Insense Givenchy για άνδρες Εικόνες

Insense από Givenchy είναι ένα Αρωματικο Φουγκερ άρωμα για άνδρες. Insense κυκλοφόρησε το έτος 1993. Ο αρωματοποιός αυτού του αρώματος είναι Daniel Moliere. Οι νότες κορυφής είναι Αλδεϋδες, Φραγκοστάφυλλο, Λεβάντα, Μανταριν ορανζ, Περγαμόντο, λεμόνι και Βασιλικός; οι μεσαίες νότες είναι μανόλια, κρίνο της κοιλάδας και ίριδα; η νότα της βάσης είναι έλατο.

Αλδεϋδες Φραγκοστάφυλλο Λεβάντα Μανταριν ορανζ Περγαμόντο λεμόνι Βασιλικός

μανόλια κρίνο της κοιλάδας ίριδα

έλατο

Περισσότερα σχετικά με τα αρώματα στα Αγγλικά / More in English language about Insense by Givenchy.

Insense Σχόλια Αρωμάτων

Katja Stefanidi
Katja Stefanidi

Υπέροχο άρωμα! Όπως ακριβώς και έξοχα το περιγράφει ο Le_Coeur_Gothique. Το είχε ο πατέρας μου και ομολογώ ότι το φορούσα και εγώ καμιά φορά! Να υποθέσω ότι δεν κυκλοφορεί πια ή ότι κυκλοφορεί αγνώριστο; Και δεν ξέρω ποια από τις δύο είναι η χειρότερη υπόθεση...

Dec
2016
Le_Coeur_Gothique
Le_Coeur_Gothique

Στην δεκαετία τού '70 υπήρχε ένας πολύ διάσημος, και θα έλεγα και λαοφιλής, ληστής τραπεζών στην χώρα μας, ο οποίος σε μια απ'τις ληστείες μπήκε στην προς λήστευσιν τράπεζα με μια κοντόκαννη άδεια καραμπίνα κρυμμένη μέσα σε μια ανθοδέσμη με γλαδιόλες. Και ναι, μερικές φορές οι ληστές τραπεζών μπορεί να είναι ακόμη και λαϊκά είδωλα, αφού οι τράπεζες, που συνήθως διοικούνται από βρυκόλακες ντυμένους με ακριβά κοστούμια, δεν είναι ακριβώς και τα πιο δημοφιλή ιδρύματα. Και σαν μια χειρονομία μάλλον εξιλέωσης για την τρομάρα που είχαν πάρει, πρόσφερε την ανθοδέσμη στις κοπέλλες στα ταμεία πριν το σκάσει με τα χρήματα.
Συνελήφθη, δραπέτευσε, διέφυγε σε μια άλλη ήπειρο, συνελήφθη και πάλι, και κατά την διάρκεια τής πτήσης με την οποία απελάθηκε μοίραζε αρώματα που είχε αγοράσει απ'τα αφορολόγητα στις αεροσυνοδούς, αφήνοντάς τες ν'αναρωτιούνται αν ήταν κάποιος εφοπλιστής ή πετρελαιάς. Ή και τα δύο.
Πέθανε στα 35 του, ακολουθώντας το "live fast, die young" κατά γράμμα.

Κάθε φορά που ψεκάζω λίγο απ'αυτό το παράξενο διαμαντάκι πάνω μου, νιώθω λες και είμαι έτοιμος να μπω κι εγώ σε μια τράπεζα μαζί του και να το σκάσω με τα χρήματα.

Και κάποιο ηλιόλουστο αλλά παγωμένο γεναριάτικο πρωινό πριν από μερικά χρόνια, το ποτισμένο με vintage Insensé blotter που είχα στην τσέπη μου ήταν το ένα απ'τα δύο πιο συγκλονιστικά αρώματα που έχω μυρίσει ποτέ. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα ένα απ'τα δυο καλύτερα αρώματα που έχω μυρίσει ποτέ. Σημαίνει απλώς ότι για κάποιον άγνωστο λόγο την δεδομένη στιγμή ήρθε και ταίριαξε σαν το κομμάτι τού puzzle που έλειπε για να συμπληρωθεί μια εικόνα απόλυτης ευδαιμονίας που έμεινε χαραγμένη στην μνήμη μου και μ'έκανε να σταματήσω στην μέση τού δρόμου για να βυθιστώ απερίσπαστα όσο το δυνατόν περισσότερο μέσα της.

Το να έχεις τα κότσια να κάνεις κάτι μόνο και μόνο επειδή μπορείς θα αποτελεί πάντα ένα έξοχο παράδειγμα απείθειας ενάντια σε κάθε είδους νόρμα και καθωσπρεπισμό. Το Insensé ήρθε κι έφυγε απαρατήρητο, περιφρονημένο απ'τους συνήγορους των über αρσενικών (κι όχι απλώς ανδρικών) αρωμάτων, γιατί μύριζε όπως το να περπατάς σ'ένα δάσος στις αρχές τής άνοιξης ή στα τέλη τού χειμώνα, κρατώντας ένα μικρό μπουκέτο από γαλάζια αγριολούλουδα στο ένα σου χέρι. Το γεγονός ότι στο άλλο κρατούσες μια καραμπίνα δεν έδειξε να λειτουργεί υπέρ του. Ακόμη κι αν δεν την κουβαλούσες μαζί σου για κυνήγι, αλλά για να προστατέψεις τα Insensé αυτού τού κόσμου απ'τους εν δυνάμει κυνηγούς που πάντοτε παραμονεύουν για να στρέψουν τα πυρά τους εναντίον κάθε διαφορετικής φωνής που ταράζει την ψυχαναγκαστική ρουτίνα τους.

Η μικρή γενναία του ψυχή άφησε το στίγμα της με την πέννα σ'έναν κόσμο που αχολογούσε απ'τις κλαγγές των σπαθιών και τους βρυχηθμούς των μοδάτων ορδών τού συρμού. Και παρά την αποτυχία του να κατακτήσει αυτόν τον κόσμο με την απρόβλεπτη αλλά γαλήνια μοναδικότητά του, θα μείνει για πάντα στην μνήμη μου για την ευγένεια και την τόλμη του.

Γιατί αυτό τουλάχιστον τόλμησε. Οι άλλοι δεν τόλμησαν ποτέ...

Dec
2016

Αυτή η σελίδα περιέχει πληροφορίες, σχόλια, σημειώσεις αρώματα, εικόνες, νέες αγγελίες, vintage αφίσες και βίντεο σχετικά με Givenchy Insense fragranceαλλά δεν εγγυάται την ακρίβεια των πληροφοριών. Εάν έχετε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με Givenchy Insense, μπορείτε να επεκτείνετε με την προσθήκη ενός προσωπικου άρωματος . Το Fragrantica έχει ένα μοναδικό γνώμονα το χρήστη και ενα σύστημα κατάταξης και μπορεί να ταξινομήσει Insense by Givenchy. Κάντε κλικ στις κατάλληλες επιλογές για τη μορφή ταξινόμησης του άρωματος κάτω από την εικόνα άρωματος. Επίσης, μπορείτε να βρείτε συνδέσεις με τρίτες ιστοσελίδες κόμμα / καταστήματα στο Διαδίκτυο, αλλά το Fragrantica δεν έχει καμία πρόσβαση ή έλεγχο σε αυτές τις ιστοσελίδες. Δεν δίνουμε εγγυήσεις ούτε φέρουμε την ευθύνη για ό, τι μπορείτε να βρείτε ως αποτέλεσμα αυτών των δεσμών, ή για οποιεσδήποτε μελλοντικές συνέπειες που περιλαμβάνουν αλλά δεν περιορίζονται στην απώλεια χρημάτων. Τα σχόλια των χρηστών για Insense by Givenchy αντιπροσωπεύουν τις απόψεις των συγγραφέων μόνο και δεν αντανακλούν τις απόψεις του Fragrantica.

Περισσοτερα αρώματα απο την ίδια ομάδα Αρωματικο Φουγκερ
Diesel Fuel for Life Homme Perry Ellis Portfolio Elite for Men Sean John Unforgivable Yves Saint Laurent Kouros Cologne Sport Christian Dior Fahrenheit 0 Degree Jean Paul Gaultier La Cologne Fleur du Male La Perla GrigioPerla HEDO La Collina Toscana La Collina Toscana Maremma’s Tobacco Woods of Windsor Lavender Gabriela Sabatini Wild Wind for Men Hugo Boss Boss Number One Creed Royal Scottish Lavender