Σχεδιαστές » L » Ξυλωδη Ανατολιτικο « Ομάδες

Venezia Laura Biagiotti για γυναίκες

Venezia Laura Biagiotti για γυναίκες

Το έχω: 3 Το είχα : 2 Το θέλω: 2

Venezia Laura Biagiotti για γυναίκες Βίντεο

Venezia από Laura Biagiotti είναι ένα Ξυλωδη Ανατολιτικο άρωμα για γυναίκες. Venezia κυκλοφόρησε το έτος 1992. Ο αρωματοποιός αυτού του αρώματος είναι Michel Almairac. Οι νότες κορυφής είναι μάνγκο Ινδίας, Φραγκοστάφυλλο, νότες πρασίνου, αποξηραμένο δαμάσκηνο , Oσμανθός, ροδάκινο , Περγαμόντο και Γεράνι; οι μεσαίες νότες είναι Γαρύφαλλο, ίριδα, Κεχριμπάρι, Κανέλα, γιασεμί, Υλάνγκ Υλάνγκ, Κέδρος και τριαντάφυλλο; οι νότες της βάσης είναι σανδαλόξυλο, σπόρος Τόνκα, Μόσχος, Βενζόη , μοσχογαλή και Βανίλια.

μάνγκο Ινδίας Φραγκοστάφυλλο νότες πρασίνου αποξηραμένο δαμάσκηνο Oσμανθός ροδάκινο Περγαμόντο Γεράνι

Γαρύφαλλο ίριδα Κεχριμπάρι Κανέλα γιασεμί Υλάνγκ Υλάνγκ Κέδρος τριαντάφυλλο

σανδαλόξυλο σπόρος Τόνκα Μόσχος Βενζόη μοσχογαλή Βανίλια

Περισσότερα σχετικά με τα αρώματα στα Αγγλικά / More in English language about Venezia by Laura Biagiotti.

Venezia Σχόλια Αρωμάτων

akats
akats

Είχα την εντύπωση ότι αυτό το άρωμα δεν το είχα ποτέ ξανά μυρίσει αφού δεν το είχα δοκιμάσει στο δέρμα μου. Ωσπου… απέκτησα το δικό μου μπουκάλι (την αρχική έκδοση) πριν λίγους μήνες. Τότε σκέφτηκα. Τι γνωστή μυρωδιά! Πρέπει να την έχω μυρίσει δεκάδες φορές πάνω σε γυναίκες στη δεκαετία του 90. Παράξενο που τότε ποτέ δεν το είχα δοκιμάσει. Βέβαια και τώρα που το μυρίζω για να πω την αλήθεια, δεν βρίσκω ότι είναι άρωμα του τύπου μου απόλυτα. Όμως, πρέπει να ομολογήσω ότι έχει μια μοναδική ποιότητα και αιθέρια αλλά και αισθησιακή διακύμανση που είναι τόσο διαφορετική και δυσεύρετη για σύγχρονα αρώματα. Ομορφο. Γλυκο, ζεστό πολύ ερωτικό….
Ξεκινά με ξινό φραγκοστάφυλλο, μάνγκο και δαμάσκηνα. Δεμένα όλα σε ένα θολό πικάντικο και βαθύ ζεστό φόντο. Η γλυκόξινη μυρωδιά του είναι τόσο ρεαλιστικά φαγώσιμη που σχεδόν ξεροκαταπίνω! Η βανίλια μου γαργαλά τον ουρανίσκο, το φραγκοστάφυλλο μου ανοίγει την όρεξη και στον νου μου έρχονται αποξηραμένα δαμάσκηνα γεμιστά με καρύδια. Ολη αυτή όμως η γλυκιά φρουτώδης πανδαισία δεν είναι βαριά και αποπνιχτική. Το άρωμα αρχίζει με ήπιο τρόπο και μέτρια φιλήδονα σαν πονηρός εραστής που δεν θέλει να τρομάξει το στόχο του. Καθώς περνά λίγη ώρα, αρχίζει να ξεδιπλώνεται, ανεβάζοντας ένταση, και σκορπώντας στο χώρο τη γλυκιά του αποπλάνηση. Λεπτό προς λεπτό, η ένταση ανεβαίνει με αποτέλεσμα 5 ώρες μετά, να το νοιώθω πάνω μου στο απόγειο της δύναμης του. Τα φρούτα όλα παρόντα όπως στην αρχή. Παράξενο που οι νότες κορυφής δεν φεύγουν ποτέ από το προσκήνιο και παραμένουν δυνατές…
Στα φρούτα έχουν προστεθεί όμως και η κανέλλα, πολλά λουλούδια αλλά «πιάνω» κυρίως το γαρίφαλο, το γιασεμί, γεράνι……και μια πονηρή ίριδα που δίνει ενδιαφέρουσα στεγνή υφή και κόβει τη «γλύκα». Οι νότες βάσης επίσης, έχουν από ώρα εμφανιστεί. Το αμπέρι και το σανδανόξυλο με έχουν πια τυλίξει… Στο βάθος όλων, διακρίνω και μια ζωώδη ελαφριά νότα που δένει αρμονικά όλες τις άλλες. Σκέφτομαι ότι έχει έρθει η εκτόνωση ενός μεγάλου φλέρτ. Το μυαλό πάει στο μπολερό του Ραβέλ. Ναι το άρωμα είναι σαν μια ορχήστρα που παίζει αυτό το κλασικό κομμάτι. Ξεκινά χαμηλά, κι ενώ παίζονται οι ίδιες νότες, ρυθμικές και σταθερές, δυναμώνουν ολοένα και περισσότερο σταδιακά, βάζοντας μπάσο και άλλα όργανα αλλά διατηρώντας τον αυστηρό ρυθμικό τους τόνο μέχρι που θα σβήσει με αντίστροφο τρόπο όπως ξεκίνησε. Τι θα μπορούσα να πώ για ένα τέτοιο άρωμα ακόμη κι αν το φορώ σπάνια? Τουλάχιστον RESPECT!!!

Jun
2013

Αυτή η σελίδα περιέχει πληροφορίες, σχόλια, σημειώσεις αρώματα, εικόνες, νέες αγγελίες, vintage αφίσες και βίντεο σχετικά με Laura Biagiotti Venezia fragranceαλλά δεν εγγυάται την ακρίβεια των πληροφοριών. Εάν έχετε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με Laura Biagiotti Venezia, μπορείτε να επεκτείνετε με την προσθήκη ενός προσωπικου άρωματος . Το Fragrantica έχει ένα μοναδικό γνώμονα το χρήστη και ενα σύστημα κατάταξης και μπορεί να ταξινομήσει Venezia by Laura Biagiotti. Κάντε κλικ στις κατάλληλες επιλογές για τη μορφή ταξινόμησης του άρωματος κάτω από την εικόνα άρωματος. Επίσης, μπορείτε να βρείτε συνδέσεις με τρίτες ιστοσελίδες κόμμα / καταστήματα στο Διαδίκτυο, αλλά το Fragrantica δεν έχει καμία πρόσβαση ή έλεγχο σε αυτές τις ιστοσελίδες. Δεν δίνουμε εγγυήσεις ούτε φέρουμε την ευθύνη για ό, τι μπορείτε να βρείτε ως αποτέλεσμα αυτών των δεσμών, ή για οποιεσδήποτε μελλοντικές συνέπειες που περιλαμβάνουν αλλά δεν περιορίζονται στην απώλεια χρημάτων. Τα σχόλια των χρηστών για Venezia by Laura Biagiotti αντιπροσωπεύουν τις απόψεις των συγγραφέων μόνο και δεν αντανακλούν τις απόψεις του Fragrantica.

Armand Basi Basi Femme Burberry Burberry Brit for Men Versace Versus Uomo Givenchy Pi Metallic Collector Etro Etra Etro Sonia Rykiel Le Parfum Reminiscence Noir Guerlain Les Voyages Olfactifs 02 Paris-New York Atelier Flou Black Purple Jacques Fath Fath Pour L`Homme Serge Lutens Fille en Aiguilles Boadicea the Victorious Agarwood Collection Inquisitive