Σχεδιαστές » M » Αρωματικο Ξυλωδη « Ομάδες

Tabac Original Maurer & Wirtz για άνδρες

Tabac Original Maurer & Wirtz για άνδρες

Tabac Original Maurer & Wirtz για άνδρες Εικόνες Tabac Original Maurer & Wirtz για άνδρες Εικόνες Tabac Original Maurer & Wirtz για άνδρες Εικόνες Tabac Original Maurer & Wirtz για άνδρες Εικόνες Tabac Original Maurer & Wirtz για άνδρες Εικόνες Tabac Original Maurer & Wirtz για άνδρες Εικόνες Tabac Original Maurer & Wirtz για άνδρες Εικόνες Tabac Original Maurer & Wirtz για άνδρες Εικόνες Tabac Original Maurer & Wirtz για άνδρες Εικόνες

Tabac Original από Maurer & Wirtz είναι ένα Αρωματικο Ξυλωδη άρωμα για άνδρες. Αυτό είναι ένα νέο άρωμα. Tabac Original κυκλοφόρησε το έτος 2014. Οι νότες κορυφής είναι Πετιτ γκρέιν, νερόλι, Περγαμόντο, λεμόνι και πιπέρι; οι μεσαίες νότες είναι Λεβάντα, Γεράνι, Χαμομήλι και βελανίδι; οι νότες της βάσης είναι Γαρύφαλλο, σανδαλόξυλο, Βέτιβερ, Μόσχος και Κεχριμπάρι.

Πετιτ γκρέιν νερόλι Περγαμόντο λεμόνι πιπέρι

Λεβάντα Γεράνι Χαμομήλι βελανίδι

Γαρύφαλλο σανδαλόξυλο Βέτιβερ Μόσχος Κεχριμπάρι

Περισσότερα σχετικά με τα αρώματα στα Αγγλικά / More in English language about Tabac Original by Maurer & Wirtz.

Tabac Original Σχόλια Αρωμάτων

Сoquette_
Сoquette_

Το 1990 η εταιρία ξεκίνησε ως θυγατρική της Dalli Group. Επίσημα η ένωση των δυο χωρών έγινε τον Οκτώβριο 1990.
Έχω το παλιό μπουκάλι χωρίς το Since 1959 που δεν έχει καμία σχέση με πυραμίδα της καινούργιας συσκευασίας. Αν ήταν πιο σταθερό θα ήταν ΤΟ άρωμα.

Dec
2016
Le_Coeur_Gothique
Le_Coeur_Gothique

Ο μεγαλύτερος αδερφός μου είναι ένας απ'τους πλέον ασταθείς κι αλλοπρόσαλλους χρήστες αρωμάτων που ξέρω. Το να φοράει κάποιο βρυχώμενο αρσενικό θηρίο το πρωί και μια ζαχαρένια αγορίστικη τσιχλόφουσκα το απόγευμα, είναι κάτι που τού φαίνεται απόλυτα φυσιολογικό και διόλου αντιφατικό. Τα οποία σημειωτέον, είναι πάντοτε mainstream κυκλοφορίες, αφού δεν ξέρει καν τι σημαίνει η λέξη niche. Έτσι ένιωσα έκπληξη τις προάλλες μυρίζοντας πάνω του κάτι αρκετά ιντριγκαδόρικο κι ασυνήθιστο, για τα δικά του τουλάχιστον δεδομένα. Κάτι που δεν αναγνώριζα και που δεν είχα και ιδέα για το τι θα μπορούσε να είναι.

Έτσι τον ρώτησα: "Τι είναι αυτό το παράξενο που φοράς ρε καρντάση;"
Μού απάντησε ελαφρώς έκπληκτος: "Πλάκα μού κάνεις; Tabac είναι βέβαια!"
Μού πήρε λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο για ν'ανταπαντήσω: "Αυτό ΔΕΝ είναι Tabac!"

Αν θυμόσαστε μια παλιά διαφήμιση τού Jim Beam, όπου ο σχετικά άγνωστος τότε Kevin Sorbo (πριν γίνει Hercules και ασελγήσει πάνω στην Ελληνική Μυθολογία) έμπαινε σ'ένα ξεχασμένο μπαρ στην μέση τού πουθενά και ζητούσε ένα ποτήρι απ'το εν λόγω bourbon, τότε θα καταλάβετε εύκολα σε ποια εμφατική χρήση τού "ΔΕΝ" αναφέρομαι εδώ. Αυτό που φορούσε ο αδερφός μου ήταν ένα εξαιρετικό ανδρικό άρωμα, αλλά δεν ήταν σίγουρα Tabac. Είχε μια πολύ έντονη νότα κορίανδρου, κι αυτό ήταν τουλάχιστον περίεργο, αφού το Tabac κανονικά δεν περιέχει κορίανδρο ούτε για δείγμα. Όμως καθώς μ'αρέσει πολύ ο κορίανδρος συνεχάρην νοερά το άρωμα και συνέχισα να κοροϊδεύω τον αδερφό μου για την μαϊμού που τού είχαν πλασσάρει. Βλέπετε, το γεγονός ότι επρόκειτο για ένα πολύ καλό άρωμα ήταν ένα πράγμα και το ότι επροσποιείτο πως ήταν το Tabac ήταν κάτι ολότελα διαφορετικό.

Για κάποιον ανεξήγητο λόγο, εκείνη την στιγμή δεν μού πέρασε απ'το μυαλό ότι το Tabac μπορεί και να είχε ανασυσταθεί σε βαθμό που να είχε γίνει αγνώριστο. Το σκέφτηκα κάποιες ώρες αργότερα, κι αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να θέλω να βεβαιωθώ πως δεν επρόκειτο για κάποια παρεξήγηση που δημιουργήθηκε από κάποια περίεργη συγκυρία. Έτσι το επόμενο πρωί επισκέφτηκα το μικρό οικογενειακό κατάστημα καλλυντικών όπου συνήθως ψάχνω για ξεχασμένα Ιερά Δισκοπότηρα και τους ρώτησα αν είχαν κανένα δείγμα Tabac. Είχαν. Αλλά είχαν και κάτι άλλο, εντελώς αναπάντεχο. Έχοντας μόλις επιστρέψει από μια μερική τακτοποίηση τής αποθήκης τους είχαν ξεθάψει ένα splash μπουκάλι Tabac Eau de Cologne των 50ml που είχε τυπωμένη την φράση "Made in West Germany" στο κουτί του. Για όσες και όσους από εσάς δεν σάς αρέσει και πολύ η Ιστορία, ή είστε απλώς πολύ νέες και νέοι για να ξέρετε τι σημαίνει αυτό, σημαίνει ότι το μπουκάλι χρονολογούνταν οπωσδήποτε πριν απ'το 1990, αφού αυτήν ήταν η χρονιά που έπαψε να υπάρχει Δυτική Γερμανία. Φυσικά περιττεύει να σάς πω ότι μπήκε σε χρόνο μηδέν στην τσάντα μου, παίρνοντας μάλιστα και ρέστα από ένα δεκάευρο. Στην συνέχεια, ως ένδειξη αναγνώρισης και σεβασμού στην γερμανική αρωματοποιία, τραγουδούσα εύθυμα το "Schwarzbraun ist die Haselnuss" μέχρι να φτάσω στο σπίτι.

Εδώ θ'ανοίξω μια μικρή παρένθεση για να πω ότι οι δρόμοι μας με το Tabac χώρισαν κάπου στα μέσα τής δεκαετίας τού '90, όταν δηλαδή αποφάσισα (βλακωδώς) να αφήσω τα αρώματα τής εφηβείας μου πίσω μου και ν'ανακαλύψω καινούριες αρωματικές συγκινήσεις. Κι έτσι έκοψα παρτίδες με αρκετά απ'αυτά, κι αν και με τα περισσότερα έχουμε πια ξαναγίνει κολλητάρια, δεν θα πάψω ποτέ μου να ντρέπομαι για εκείνη την ανόητη και προδοτική απόφασή μου. Ειδικότερα αν λάβω υπ'όψιν μου ότι για κάποια απ'αυτά πρέπει πλέον να σκάσεις μισό μηνιάτικο για να τ'αποκτήσεις και πάλι, αν δηλαδή μπορέσεις κάπου να τα ξαναβρείς.

Μετά λοιπόν από μια ενδελεχή κατ'αντιπαράστασιν καρπό-με καρπό εξέταση των δύο Tabac, η αρχική μου θέση για το σημερινό Tabac που φορούσε ο αδερφός μου ισχυροποιήθηκε ακόμη περισσότερο. Πρόκειται για ένα διαφορετικό άρωμα απ΄το παλιό εκλιπόν Tabac τής εκλιπούσης Δυτικής Γερμανίας. Είναι μεν ένα πολύ καλό άρωμα, αλλά δεν έχει καμμιά ελπίδα να καταλάβει μια θέση στο ράφι που βρίσκεται κάτω απ'την επιγραφή "Θρύλοι". Εκεί δηλαδή που βρίσκεται το Tabac που ήξερα εγώ εδώ και πολλά χρόνια. Το αστείο πάντως είναι πως παρά το ότι το τωρινό Tabac απέχει παρασάγγας απ'το παλιό, απέχει εξίσου κι απ'το σύνολο των αρωμάτων που υπάρχουν σήμερα στην αγορά. Με άλλα λόγια πρόκειται για μια εντελώς μοναδική επανασύνθεση ενός αρωμάτος που υπήρξε έτσι κι αλλιώς ορόσημο και πριν απ'αυτήν. Κι αυτό αν μη τι άλλο μάλλον δρέπει κάποιες δάφνες για την προσπάθεια. Απ'την άλλη μεριά, το παλιό Tabac ήταν ακριβώς όπως το θυμόμουν. Συγκινητικό, καθησυχαστικό, κι εκτυφλωτικά ωραίο. Και ήμουν περισσότερο από ευτυχής που ξανασυστηθήκαμε.

Μού διαφεύγει το γιατί οι Maurer & Wirtz έπρεπε να κυκλοφορήσουν μια νέα εκδοχή του το 2014, και να κάνουν μάλιστα και τον σχετικό ντόρο γύρω απ'αυτήν, απ'την στιγμή που η εκδοχή του που υπήρχε μέχρι τότε δεν έμοιαζε έτσι κι αλλιώς μ'εκείνη που θυμόμουν μέχρι που σταμάτησα να το φοράω. Πολλώ δε μάλλον αφού το νέο Tabac δεν έχει καν νότες καπνού στην πυραμίδα του. Δεν ξέρω για σας, αλλά εγώ τουλάχιστον, αν αγόραζα ένα άρωμα με το όνομα "Rose" και στην συνέχεια ανακάλυπτα ότι δεν έχει ίχνος τριαντάφυλλου στην σύνθεσή του, θα ένιωθα το λιγότερο ότι μου την έφεραν κανονικά.

Το παλιό Tabac ήταν πάντοτε ένα ηρωικό άρωμα για μένα. Κάτι για να το φοράς κοιτάζοντας κατάματα τον κίνδυνο, το οποίο θα σε καθιστούσε άτρωτο. Κάτι όπως ένα καθησυχαστικό χαμόγελο, ντυμένο με την αύρα μιας γενναιότητας η οποία υπάρχει πια μόνο στα παραμύθια, καθώς οι ενσαρκωτές της έχουν φύγει απ'αυτόν τον κόσμο εδώ και πολύ καιρό. Ευτυχώς το αχνό άρωμά τους πλανιέται ακόμη σε κάποιες κρυμμένες, σκονισμένες, περιφρονημένες και ντεμοντέ γωνιές τής πραγματικότητάς μας, διαβεβαιώνοντάς μας πως ποτέ δεν θ'αγνοήσουν τις απεγνωσμένες εκκλήσεις μας για βοήθεια και θα σπεύσουν πάντοτε στο πλευρό μας όποτε τους χρειαστούμε...

Dec
2016

Αυτή η σελίδα περιέχει πληροφορίες, σχόλια, σημειώσεις αρώματα, εικόνες, νέες αγγελίες, vintage αφίσες και βίντεο σχετικά με Maurer & Wirtz Tabac Original fragranceαλλά δεν εγγυάται την ακρίβεια των πληροφοριών. Εάν έχετε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με Maurer & Wirtz Tabac Original, μπορείτε να επεκτείνετε με την προσθήκη ενός προσωπικου άρωματος . Το Fragrantica έχει ένα μοναδικό γνώμονα το χρήστη και ενα σύστημα κατάταξης και μπορεί να ταξινομήσει Tabac Original by Maurer & Wirtz. Κάντε κλικ στις κατάλληλες επιλογές για τη μορφή ταξινόμησης του άρωματος κάτω από την εικόνα άρωματος. Επίσης, μπορείτε να βρείτε συνδέσεις με τρίτες ιστοσελίδες κόμμα / καταστήματα στο Διαδίκτυο, αλλά το Fragrantica δεν έχει καμία πρόσβαση ή έλεγχο σε αυτές τις ιστοσελίδες. Δεν δίνουμε εγγυήσεις ούτε φέρουμε την ευθύνη για ό, τι μπορείτε να βρείτε ως αποτέλεσμα αυτών των δεσμών, ή για οποιεσδήποτε μελλοντικές συνέπειες που περιλαμβάνουν αλλά δεν περιορίζονται στην απώλεια χρημάτων. Τα σχόλια των χρηστών για Tabac Original by Maurer & Wirtz αντιπροσωπεύουν τις απόψεις των συγγραφέων μόνο και δεν αντανακλούν τις απόψεις του Fragrantica.

Gianfranco Ferre GF Ferre Bluemusk Yves Saint Laurent Opium Poesie de Chine pour Homme Givenchy Givenchy Gentleman Azzaro Onyx Il Profvmo Touaregh Dorin Un Air de Paris Gentlemen Fragrance Olivier Durbano Jade O Boticario Connexion Woods O Boticario Vetiver Brasil CB I Hate Perfume Revelation Jeanne Arthes Rocky Man White Zippo Fragrances Zippo Original