Σχεδιαστές » C » Αρωματικο Φουγκερ « Ομάδες

Sauvage 2015 Christian Dior για άνδρες

Sauvage 2015 Christian Dior για άνδρες

Το έχω: 5 Το είχα : 1 Το θέλω: 1

Sauvage 2015 Christian Dior για άνδρες Βίντεο Sauvage 2015 Christian Dior για άνδρες Βίντεο Sauvage 2015 Christian Dior για άνδρες Βίντεο
Sauvage 2015 Christian Dior για άνδρες Εικόνες

Sauvage 2015 από Christian Dior είναι ένα Αρωματικο Φουγκερ άρωμα για άνδρες. Αυτό είναι ένα νέο άρωμα. Sauvage 2015 κυκλοφόρησε το έτος 2015. Ο αρωματοποιός αυτού του αρώματος είναι Francois Demachy. Οι νότες κορυφής είναι πιπέρι και Περγαμόντο Καλαβρίας; οι μεσαίες νότες είναι Γεράνι, Λεβάντα, πιπέρι σιχουάν, Έλεμι, ροζ πιπέρι, Βέτιβερ και πατσουλί; οι νότες της βάσης είναι Κέδρος, λάβδανο και Αμπροξάν.

πιπέρι Περγαμόντο Καλαβρίας

Γεράνι Λεβάντα πιπέρι σιχουάν Έλεμι ροζ πιπέρι Βέτιβερ πατσουλί

Κέδρος λάβδανο Αμπροξάν

Περισσότερα σχετικά με τα αρώματα στα Αγγλικά / More in English language about Sauvage 2015 by Christian Dior.

Sauvage 2015 Σχόλια Αρωμάτων

Le_Coeur_Gothique
Le_Coeur_Gothique

Βρε, βρε...Ο Francois Demachy κυρίες και κύριοι! Ο Francois Demachy και οι πιθανότητες τού να βγει ένα πραγματικά αξιομνημόνευτο άρωμα απ'τους δοκιμαστικούς σωλήνες του. Για να δούμε...

Η εικόνα τού εν λόγω κυρίου λοιπόν θα έπρεπε να βρίσκεται δίπλα στο λήμμα "εργασιομανής" σε κάθε εγκυκλοπαίδεια. Ή και δίπλα στο λήμμα "μηχανή παραγωγής αρωμάτων" ακόμη, εάν αυτό φυσικά συμπεριλαμβάνετο στις εγκυκλοπαίδειες. Βλέπετε, το να έχει δημιουργήσει κάποιος 104 αρώματα απ'το 2005 μέχρι το 2015, με 82 απ'αυτά για τον οίκο Dior, είναι κάτι που σίγουρα θα πλημμύρισε την διαφορετικότητα του κόσμου των αρωμάτων με καινοτομία. Αλλά στις πλημμύρες κάποιος μπορεί και να πνιγεί, έτσι δεν είναι; Θα μπορούσε όμως μια τέτοια φρενήρης δημιουργικότητα να μείνει χωρίς ανταμοιβή; Αν η απάντησή σας είναι όχι, τότε έχετε δίκιο, αφού οι εξοντωτικοί ρυθμοί με τους οποίους μας πετάει κατακέφαλα "καινούρια" αρώματα χάρισαν στον κύριο Demachy το προνόμιο να γίνει ο δημιουργός τού Sauvage. Α, κι επίσης ο σωτήρας τού Eau Sauvage. Ή ο δήμιός του...

Ας δούμε όμως λίγο πως τον περιγράφει ο Οίκος Dior. Όσα ακολουθούν είναι δικές μου αποδόσεις στα Ελληνικά από δικά τους δελτία τύπου και αναρτήσεις στην επίσημη ιστοσελίδα τους.

"Απ' την εποχή τού Miss Dior στα 1947, ο Οίκος Dior συνεργάστηκε με μερικούς απ'τους κορυφαίους αρωματοποιούς στον κόσμο. Σήμερα ο οίκος Dior έχει τον δικό το Αρωματοποιό-Δημιουργό (τα κεφαλαία είναι δικά τους), τον Francois Demachy. Η υπογραφή τού Οίκου Dior: υψηλής ποιότητος, μοναδικά και διαχρονικά αρώματα."

Ναι Οίκε Dior, είμαι σίγουρος πως όλες οι δημιουργίες τού κυρίου Demachy είναι εντελώς μοναδικές. Όσο μοναδικό είναι και το χρώμα δυο δεκάκιλων κουβάδων μαύρης μπογιάς, που στον έναν έχουμε ρίξει μία σταγόνα άσπρης μπογιάς και στον άλλον δύο. Επίσης δεν αμφιβάλλω καθόλου ότι όλες οι δημιουργίες του θα ξεπεράσουν την δοκιμασία τού χρόνου και θα καταστούν διαχρονικές. Αλλά σαν κάτι να μην μού κάθεται καλά. Λέτε να είναι η απουσία τής λέξης "πρώην" στην πρόταση "Η υπογραφή τού Οίκου Dior: υψηλής ποιότητος, μοναδικά και διαχρονικά αρώματα." ανάμεσα στις δυο πρώτες λέξεις της;

Πάμε παρακάτω.

"Ο απ'το 2006 Αρωματοποιός-Δημιουργός τού Οίκου Dior Francois Demachy ενσαρκώνει την πραγματογνωμοσύνη και την μεγάλη δημιουργικότητα των αρωμάτων Dior. Ο Francois Demachy μεγάλωσε στην Grasse, το λίκνο τής αρωματοποιίας. Εκεί ήταν που έμαθε για τις πρώτες ύλες και τα αλχημιστικά μυστήρια τής αρωματοποιίας. Στην γη των λουλουδιών, ανέπτυξε μια χωρίς όρους αγάπη για τα ποιοτικά υλικά, το μυστικό των υπέροχων αρωμάτων. Ως ο εγγυητής τής αρωματικής πραγματογνωμοσύνης τού Οίκου Dior, o Francois Demachy έχει ξεχωριστή σχέση με τους παραγωγούς που προμηθεύουν τον Οίκο. Αυτά τα εξαιρετικά συστατικά σχηματίζουν την υπογραφή των αρωμάτων του. Ως ένας εραστής τής τέχνης κι εκλεπτυσμένος αισθητιστής ο Fracois [sic] Demachy συνεχίζει στο διηνεκές την κληρονομιά του Christian Dior με σθένος και δημιουργικότητα."

Πρώτον, το να τον στερείς απ'το μοναδικό "n" τού ονόματός του μέσα σε δυο γραμμές και να τον μετατρέπεις έτσι από Francois σε Fracois, δεν δείχνει να συμφωνεί και πολύ μ'εκείνο το "εκλεπτυσμένος αισθητιστής". Απ'την στιγμή δε που μιλάμε για την επίσημη ιστοσελίδα τού Dior κι όχι για κάποιον ανόητο Έλληνα (δηλαδή εμένα) που έγραψε αρχικά αυτό το κείμενο στα Αγγλικά για το αγγλόφωνο Fragrantica και το μεταφράζει τώρα για το εν Ελλάδι αδερφάκι του, το να γράφεις λάθος το όνομα τού ίδιου σου τού Αρωματοποιού-Δημιουργού δεν είναι απλώς ένα ακόμη typo. Αν και τώρα έχει διορθωθεί, εν τούτοις παρέμεινε γραμμένο λάθος στην επίσημη ιστοσελίδα του Dior για σχεδόν δύο εβδομάδες μετά την κυκλοφορία τού Eau Sauvage Cologne. Και διορθώθηκε με τον ίδιο υποθέτω τρόπο που ο κύριος Demachy διόρθωσε όλα εκείνα τα "λάθος" αρώματα τής ιστορίας τού Dior...

Δεύτερον, το γεγονός ότι έχει δημιουργήσει 22 αρώματα για άλλους οίκους ΜΕΤΑ το 2006, σαν να δείχνει ότι ο αποκλειστικός Αρωματοποιός-Δημιουργός τού Οίκου Dior δεν είναι και τόσο αποκλειστικός. Προφανώς ένα 20% τού κυρίου Demachy μάχεται για την επικράτηση τής ποιότητας από διαφορετικούς προμαχώνες.

Τρίτον, όταν διάβασα ότι ακόμη μια κλασσική δημιουργία όπως το Eau Sauvage είχε "εκμοντερνιστεί", αυτό που ένιωσα ήταν εκείνο το παράγωγο τής λέξης "σθένος" που σχετίζεται με την παθολογία. Αν δε λάβουμε υπ'όψιν μας τους ρυθμούς με τους οποίους δημιουργεί ο κύριος Demachy, τότε εκείνα τα "εξαιρετικά συστατικά" μάλλον θα πρέπει να φτάνουν στον Dior είτε με φορτηγά 50 τόννων είτε με φορτηγίδες 30 μέτρων που θ'ανεβαίνουν τον Σηκουάνα. Είτε και με τα δυο.

Τέλος, το να κυκλοφορείς 150 αρώματα σε 15 χρόνια, ενώ προηγουμένως είχες κυκλοφορήσει μόλις 22 σε 53, δεν είναι ακριβώς η συνέχιση εις το διηνεκές τής κληρονομιάς τού Christian Dior. Μάλλον φέρνει περισσότερο στο να χορεύεις χαρούμενα πάνω της με το ρευστό να ξεχειλίζει απ'τις τσέπες σου. Και μερικές φορές το να χορεύεις χαρούμενα πάνω σε κάτι δεν διαφέρει και πολύ απ'το να το ποδοπατάς.

Τώρα θα μου πείτε: "Για το άρωμα θα μας πεις επιτέλους τίποτα ρε φίλε;" και θά'χετε και δίκιο, οπότε να πως έχουν για μένα τα πράγματα.

Κάποιοι εκεί στου Dior μάλλον έγιναν πράσινοι απ'την ζήλια τους με την τρομακτική (και για μένα ακατανόητη) επιτυχία ενός συγκεκριμένου μπλε αρώματος, και μην μπορώντας με τίποτα να την χωνέψουν αποφάσισαν να μας ξεκουφάνουν φωνάζοντας "Δες κι εμέ το παλικάρι!" που λέει και μια κοινή μας φίλη.
Sauvage στα Γαλλικά σημαίνει πρωτίστως άγριος και δευτερευόντως αδάμαστος και απολίτιστος ή και βάρβαρος ακόμη. Οπότε ο Οίκος Dior αποφάσισε να μας τρομάξει λίγο παρουσιάζοντας έναν (σύμφωνα με την δική τους αντίληψη πάντα) άγριο κι αδάμαστο απολίτιστο βάρβαρο, για να μας ταρακουνήσει λίγο κι εμάς και τα στάσιμα νερά τής σύγχρονης αρωματοποιίας. Τι να σάς πω παιδιά, μας παγώσατε το αίμα...

Κι έτσι ο κύριος Demachy δημιούργησε κάτι που μυρίζει ένα μόλις κλικ πιο πάνω απ'τα Axe και STR8 που βρίσκεις με 2-3 ευρώ στα super market. Φαίνεται όμως ότι ο Οίκος Dior, έχοντας επίγνωση για το πόσο βαρετό και κοινότοπο ήταν το δημιούργημά του, αποφάσισε να αντισταθμίσει το γεγονός με μερικές χάντρες και καθρεφτάκια για τούς ιθαγενείς τής Αρωματολανδίας. Με άλλα λόγια, όταν το προϊόν δεν δικαιολογεί σε καμμία περίπτωση την τιμή που ζητάμε τι κάνουμε; Ω ναι! Προσπαθούμε να πουλήσουμε μια υποθετική μυθολογία, πλασσάροντας την ψευδαίσθηση ότι όποιος μας τα σκάσει και το αγοράσει θα αποτελέσει αναπόσπαστο μέρος της.

Και ποιος είναι άραγε εκείνος ο "ασυμβίβαστος" που κάνει κλικ σε εκατομμύρια ανδρών αλλά και γυναικών, οι οποίες θα μπορούσαν να αποτελέσουν μεγάλη μερίδα τού αγοραστικού μας κοινού αγοράζοντας ένα ανδρικό άρωμα σαν δώρο για κάποιο σημαντικό αρσενικό τής ζωής τους;
Ο ακόμη γοητευτικός (αλλά απίστευτα βαριεστημένος πλέον) Johnny Depp σαν κεντρικό πρόσωπο τής διαφημιστικής καμπάνιας. Σε μια ωραία αισθητικά διαφήμιση, που κλέβει όμως ξεδιάντροπα την ταινία Vanishing Point, που αν όμως είχε με την σειρά της κάποιο άρωμα να την συνοδεύει, αυτό δεν θα έμοιαζε καθόλου, μα καθόλου λέμε, με το ξενέρωτο Sauvage.

Οπότε πόσες πιστεύετε ότι είναι οι πιθανότητες που έχει η φανφαρόνικη δημιουργία του κυρίου Demachy για τον οίκο Dior να είναι οτιδήποτε διαφορετικό απ'την ζηλιάρικη (και ουδόλως ζηλευτή) δική του εκδοχή τού Bleu de Chanel; Κι αν με ρωτάτε, τότε όχι, αυτό σίγουρα δεν είναι καλό απ'την στιγμή που το Bleu για μένα είναι η επιτομή τής έννοιας "αδιάφορο" κι ο αδιαφιλονίκητος βασιλιάς τού "Ξεχασμένων Εν Μία Νυκτί" βασιλείου των αρωμάτων. Αλλά γι'αυτό θα μιλήσουμε κάποια άλλη φορά...

psipsinaslife
psipsinaslife

Το φοράει συνεχόμενα ο σύντροφος μου και μπορω να πω πως το εχω αγαπήσει . Αρκετά δημοφιλές άρωμα , το μυρίζω συχνά στους περαστικούς . Έντονη διακύμανση και ομορφη αντρική σύσταση . Μ'αρεσει !!

nickr

Εμένα , καθώς έχω γράψει , δεν μου αρέσει, αλλά αρέσει πολύ στους νέους. Ο ανιψιός μου ξετρελάθηκε και του το έχω αγοράσει . Ακούει θετικά σχόλια.

filipt1
filipt1

πολυ σωστα! σε 45` θυμιζει εντονα azzaro chrome

Dec
Άγγελος Χ.
Άγγελος Χ.

Ένα απο τα καλύτερα αρώματα του 2015!!!Φοβερή μυρωδιά και έντονη παρουσία....!!!!

Aug
Andreus
Andreus

Φρέσκο με λουλουδένιες νότες και μία ιδέα από πιπέρι. Χωρίς να είμαι ειδικός, αλλά πραγματικά δεν μπορώ να το θεωρήσω ως generic και δυσκολεύομαι να κάνω άμεση σύγκριση με το bleu de chanel. Φρέσκια λεβάντα, πιπέρι και κεχριμπάρι είναι οι νότες που αντιλαμβάνομαι περισσότερο.

Εξαιρετικό μπουκάλι και επίσης πολύ καλό το spayer. 1-2 sprays νομίζω αρκούν, ειδικά για συνθήκες κλειστού χώρου. Αποπνέει καθαριότητα και φρεσκάδα λεβάντας.

Jun
betty_boop

Τα αρώματα μπορεί να περιέχουν μέχρι και δεκάδες συστατικών.Οι νότες που αναφέρονται είναι αυτές με τα μεγαλύτερα ποσοστά στη σύνθεση του αρώματος.
Στο sauvage με ένα κοίταγμα που έκανα σε διαφορετικά σάιτ αρωμάτων NST, Basenotesnet δεν αναφέρονται όλες οι νότες με εδώ.

betty_boop,

Δεν ειναι αυτονοητο, απο σενα το μαθαινω.

elena vosnaki,

Ευχαριστω πολυ..

betty_boop

Constantinos Panayiotis είναι αυτονόητο οι νότες να μην είναι τρεις.
Οι νότες είναι πολύ περισσότερες απ ότι αναφέρονται. Είναι στη δικαιοδοσία της εκάστοτε εταιρίας οι νότες που αναφέρονται.

elena vosnaki
elena vosnaki

Το Sauvage 2015 προωθείται εντατικά. Πυρετικά θα έλεγα. Όπου βρεθείς κι όπου σταθείς υπάρχουν τέστερ και πωλήτριες πρόθυμες να σε ψεκάσουν. Όμως αν και τεχνικά είναι αρτιότατο (άψογο) το κόνσεπτ είναι τετριμμένο και μη συναρπαστικό. Σε αντίθεση με το αειθαλές Eau Sauvage που παραμένει επίκαιρο δεκαετίες μετά αμφιβάλλω αν αυτό θα μπορέσει να δημιουργήσει τον κατάλληλο τριγμό που θα το κάνει να ενσωματωθεί στο συλλογικό ασυνείδητο. Άλλωστε αυτά "τα αρώματα-βρυχώντα-αρσενικά-που-μόλις-ξυρίστηκαν" έχουν ενσαρκωθεί αμίμητα με κλασικές συνθέσεις τύπου Azzaro ή Drakkar Noir ή αρχική Paco Rabanne στο πράσινο μπουκάλι. Και δυστυχώς για το Sauvage 2015...τα θυμόμαστε όλοι.

@ConstandinosPanayotis,

ανανεώνουμε την εγκυκλοπαίδεια και βάση δεδομένων της Fragrantica με όλα τα τελευταία δεδομένα που παρέχουν οι εταιρείες και η δημοσιογραφική μας έρευνα. Μόλις περισσότερες πληροφορίες είναι διαθέσιμες υπάρχει ανανέωση.
Επίσης να προσδιορίσω ότι οι νότες δεν είναι ακριβώς "υλικά" με την έννοια των συστατικών, οπότε μπορεί τα συστατικά να είναι πολύ περισσότερα ή πολύ λιγότερα από τις νότες/σημειώσεις κ.ο.κ.

ConstadinosPanayiotis

Πριν απο λιγο καιρο ειχε τρια υλικα, ποτε εγιναν 12?

nickr

Και μένα δεν μου άρεσε καθόλου .Καμιά σχέση με το εξτρίμ ή παλιότερα με το κονσιτρέ!

Dorian Belmont
Dorian Belmont

Εντελώς συνθετικό και πομπώδες, ξεκινά υποσχόμενα λόγω του περγαμόντου αλλά στην συνέχεια εξελίσσεται σε βόμβα απο πατσουλί και ambroxan. Μετά απο ώρες
αφήνει μια μυρωδιά στο δέρμα παρόμοια με αυτή την χαρακτηριστική που υπάρχει στα καθαριστήρια ρούχων. Επίσης έχει απίστευτη διάρκεια και ένταση. Άνετα μπορεί κανείς να πάθει πονοκέφαλο αν το παρακάνει.

Ειναι φτιαγμένο για να αρέσει σε πολυ κόσμο (αρκετές/οι μου έχουν κάνει κοπλιμεντα), αλλά θα το χαρακτήριζα επιεικώς κάτω του μετρίου.

JamesKopte
JamesKopte

Ωραίο άρωμα αλλά σε χρόνο μηδέν έγινε σούπα.

Mar
nortsuburbs13
nortsuburbs13

Πολυ δυνατο και ευδιακριτο αρωμα,εχει μια μεταλλικη μυρωδια η οποια με ενοχλει,μου θυμιζει λιγο azzaro chrome και bleu de chanel,ισως να ειναι και ιδεα μου.Το φοραει ενας συνεργατης μου στο γραφειο και ολοι ρωτανε ποιο ειναι,δοκιμαστε το.

Dec
2015

Αυτή η σελίδα περιέχει πληροφορίες, σχόλια, σημειώσεις αρώματα, εικόνες, νέες αγγελίες, vintage αφίσες και βίντεο σχετικά με Christian Dior Sauvage 2015 fragranceαλλά δεν εγγυάται την ακρίβεια των πληροφοριών. Εάν έχετε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με Christian Dior Sauvage 2015, μπορείτε να επεκτείνετε με την προσθήκη ενός προσωπικου άρωματος . Το Fragrantica έχει ένα μοναδικό γνώμονα το χρήστη και ενα σύστημα κατάταξης και μπορεί να ταξινομήσει Sauvage 2015 by Christian Dior. Κάντε κλικ στις κατάλληλες επιλογές για τη μορφή ταξινόμησης του άρωματος κάτω από την εικόνα άρωματος. Επίσης, μπορείτε να βρείτε συνδέσεις με τρίτες ιστοσελίδες κόμμα / καταστήματα στο Διαδίκτυο, αλλά το Fragrantica δεν έχει καμία πρόσβαση ή έλεγχο σε αυτές τις ιστοσελίδες. Δεν δίνουμε εγγυήσεις ούτε φέρουμε την ευθύνη για ό, τι μπορείτε να βρείτε ως αποτέλεσμα αυτών των δεσμών, ή για οποιεσδήποτε μελλοντικές συνέπειες που περιλαμβάνουν αλλά δεν περιορίζονται στην απώλεια χρημάτων. Τα σχόλια των χρηστών για Sauvage 2015 by Christian Dior αντιπροσωπεύουν τις απόψεις των συγγραφέων μόνο και δεν αντανακλούν τις απόψεις του Fragrantica.

Οι άνθρωποι που τους αρέσει αυτό ήθελαν επίσης
Lolita Lempicka Lolita Lempicka Avon Avon Luck for Her Yves Saint Laurent Opium Davidoff Cool Water Paco Rabanne Black XS for Her Versace Crystal Noir Christian Dior J`adore Oriflame Freya Roberto Cavalli Roberto Cavalli Exotica Christian Audigier Ed Hardy Love & Luck for Men Oriflame Indulgence Michelle Michini Blue Hawaiian La Rive Tender Oriflame Bahia Sunset Oriflame Lucia Oriflame Ice Sarantis B.U. Wild Oriflame Eclat Weekend Roberto Cavalli Roberto Cavalli Essenza Tesori d`Oriente Fiore del Dragone