Σχεδιαστές » I-K » Φουγκερ Ανατολης « Ομάδες

Joop! Homme Joop! για άνδρες

Το έχω: 16 Το είχα : 7 Το θέλω: 4 Το άρωμα υπογραφής μου: 1

κανέλα
Joop! Homme Joop! για άνδρες Βίντεο
Joop! Homme Joop! για άνδρες Εικόνες Joop! Homme Joop! για άνδρες Εικόνες Joop! Homme Joop! για άνδρες Εικόνες Joop! Homme Joop! για άνδρες Εικόνες Joop! Homme Joop! για άνδρες Εικόνες Joop! Homme Joop! για άνδρες Εικόνες Joop! Homme Joop! για άνδρες Εικόνες Joop! Homme Joop! για άνδρες Εικόνες Joop! Homme Joop! για άνδρες Εικόνες

Joop! Homme από Joop! είναι ένα Φουγκερ Ανατολης άρωμα για άνδρες. Joop! Homme κυκλοφόρησε το έτος 1989. Ο αρωματοποιός αυτού του αρώματος είναι Michel Almairac. Οι νότες κορυφής είναι άνθη πορτοκαλιάς, Μανταριν ορανζ, Περγαμόντο και Αμάλφι λεμόνι; οι μεσαίες νότες είναι γιασεμί, ηλιοτρόπιο, κρίνο της κοιλάδας, Κάρδαμο και Κανέλα; οι νότες της βάσης είναι σανδαλόξυλο, σπόρος Τόνκα, πατσουλί και Βανίλια.

άνθη πορτοκαλιάς Μανταριν ορανζ Περγαμόντο Αμάλφι λεμόνι

γιασεμί ηλιοτρόπιο κρίνο της κοιλάδας Κάρδαμο Κανέλα

σανδαλόξυλο σπόρος Τόνκα πατσουλί Βανίλια

Περισσότερα σχετικά με τα αρώματα στα Αγγλικά / More in English language about Joop! Homme by Joop!.

Joop! Homme Σχόλια Αρωμάτων

Le_Coeur_Gothique
Le_Coeur_Gothique

Έχετε ακούσει ποτέ το "Cherry Bomb" των The Runaways;

"Hey, street boy, want some style?
Your dead end dreams don't make you smile.
I'll give you something to live for.
Have you and grab you until you're sore."

Η Lita Ford και η Joan Jett (πολύ πριν αρχίσουν να ιδρώνουν μέσα σε στενά δερμάτινα heavy metal παντελόνια), μαζί με την Cherie(!) Currie, πρέπει να ήταν κάτι σαν punk προφήτισσες πίσω στα 1976 που κυκλοφόρησαν το τραγούδι. Γιατί η "Cherry Bomb" τους τελικά εμφανίστηκε. Και τα έκανε όλα λίμπα!

Το Joop! εξαπολύθηκε επί δικαίων και αδίκων το 1989 και σώριασε σε ερείπια κάθε κάστρο και φρούριο φτιαγμένα από oakmoss και vetiver. Σε βαθμό που η επόμενη μισή δεκαετία να μείνει σαν τα "Χρονικά τού Κερασιού" στην μνήμη πολλών από εμάς που ήμασταν τότε γύρω στα είκοσι και κάτι.
Θυμάμαι ακόμη σαν να ήταν χθες το να μπαίνω σε κάποια καφετέρια και να παίρνω όρκο ότι όλοι όσοι βρισκόντουσαν μέσα είχαν μόλις τελειώσει το κάπνισμα μιας πίπας σε μέγεθος didgeridoo γεμάτης με καπνό με άρωμα κερασιού.

Αλλά ξέρετε ποιο ήταν τελικά το αστείο; Τα κεράσια δεν αποτέλεσαν ποτέ οικοδομικό υλικό για το χτίσιμο τής πυραμίδας του που σε μέγεθος κι επιβλητικότητα ήταν ανάλογη μ'αυτήν τού Χέοπος!
Καθώς το internet και κατά συνέπεια και οι αναλυτικές περιγραφές των αρωματικών πυραμίδων δεν υπήρχαν όταν το Joop! εισέβαλλε στην σκηνή, φανταστείτε την έκπληξή μου όταν ανακάλυψα την ανυπαρξία κερασιών πολλά χρόνια αργότερα.
Οπότε από που στα κομμάτια έρχονταν όλες αυτές οι πελώριες συστάδες κερασιών; Ποιο είδος αρωματικής μαγείας τις έκανε να θεριεύουν; Ποιο ξόρκι μεταμόρφωνε τρία καφέ μυρωδικά, δηλαδή την βανίλλια, την κανέλλα και το κάρδαμο, σ'ένα κατακόκκινο φρούτο; Μήπως ευθυνόταν η οξύτητα των εσπεριδοειδών για την γέννηση αυτής τής απάτης; Βοήθεια!
Για να μην αναφέρω και το ότι κανένα απ'τα συστατικά του δεν μπορούσε να δικαιολογήσει το διαβολικά υπνωτιστικό χρώμα του, που το έκανε ένα απ'τα πολύ λίγα αρώματα που έμπαινα στον πειρασμό να τα πιω.

Το πιο εκπληκτικό όμως ήταν ότι επρόκειτο για ένα πολύ σοβαρό αστείο που είχε την μοναδική ικανότητα να σού επιβάλλει την αποπνικτική γλυκύτητά του χτυπώντας σε κατάμουτρα μ'αυτήν τόσο "διακριτικά" όσο μια βαριοπούλα. Ελάχιστα αρώματα από τότε έχουν φτάσει την επικών διαστάσεων ισχύ και διάρκεια του και δεν νομίζω ότι υπάρχει και κανένα που να τις έχει ξεπεράσει κιόλας.
Το δε μπουκάλι του είχε πάντοτε την παράξενη ικανότητα να δείχνει μονίμως έτοιμο για καυγά. Βεβαιώνοντας σε μάλιστα ότι το "Joop!" θα ήταν ο ήχος που θα έκανε η γροθιά του όταν θα προσγειωνόταν στο πρόσωπό σου. Κλεισμένος πιθανώς μέσα σ'ένα ροζ μπαλλονάκι όπως οι διάλογοι και τα ηχητικά εφφέ στα κόμικς. Μετά φυσικά θα σού πρόσφερε και τις πρώτες βοήθειες αφού είχε και πτυχίο νοσοκόμου. Δεν ήταν άλλωστε ο πρώτος απόφοιτος μιας σχολής που δεν είχε ακόμη ιδρυθεί; Ποιας είπατε; Μα αυτής που θα δημιουργούσε την (υπο)κατηγορία των medicinal αρωμάτων τα επόμενα χρόνια!

Εδώ που τα λέμε όμως ποιος από εμάς δεν αγαπούσε σαν παιδί με πάθος κάθε παραλλαγή εκείνου τού αρχετυπικού αντιβηχικού σιροπιού με άρωμα κερασιού και ροζ χρώμα τοξικού απόβλητου ενός εργοστασίου όπου το διοικητικό συμβούλιο αποτελούνταν απ'την Barbie και τις φίλες της; Ήταν τόσο νόστιμο που πολλοί από εμάς συχνά προσποιούμασταν ότι μάς πονούσε ο λαιμός μας για να πάρουμε την δόση μας.
Ώπα, μισό λεπτό! Αυτό ακούστηκε κάπως! Δεν μιλάω για κωδεϊνούχα αντιβηχικά σιρόπια και δεν εννοώ τέτοιου είδους εξάρτηση. Μιλάω απλώς για εκείνη την οπτική και γευστική φαντασμαγορία που είχαν σκαρφιστεί οι φαρμακοβιομηχανίες, έτσι ώστε τα παιδιά να πίνουν το σιρόπι τους χωρίς δράματα. Και καθ'ότι Ελληνάκια, κάτι ξέραμε εκ φύσεως από δράματα κι αρχαίες ελληνικές τραγωδίες αν ήταν να γλυτώσουμε από κάτι που δεν μας άρεσε.
Δεν μπορώ όμως να θυμηθώ αν ήταν το φάρμακο που μ'έκανε ν'αγαπήσω την μυρωδιά των κερασιών ή το αντίστροφο. Αλλά δε νομίζω ότι έχει και τόση σημασία πια. Γλυκά φάρμακα που ξυπνούν γλυκές αναμνήσεις που αναζωπυρώνονται από γλυκά αρώματα. Αυτό είναι το Joop!...

Οπότε το να με κάνει δέσμιο τής εξάρτησης που προκαλούσε αποτελούσε μονόδρομο και θα είμαι αιώνια ευγνώμων απέναντι σ'εκείνους τους καλούς ανθρώπους στη Γερμανία που κάποια στιγμή ένιωσαν ότι ο κόσμος μας είχε αρχίσει να παραγίνεται βαρετός κι αποφάσισαν να κάνουν κάτι γι'αυτό.

Αγνοήστε το γεγονός ότι πάντοτε λάτρευα το να το μισώ κι εκείνο μισούσε το με λατρεύει. Το μόνο σίγουρο είναι ότι κανείς απ'τους δυο μας δεν μπορεί να ζήσει χωρίς να τσακωνόμαστε μια στις τόσες.

Δεν ξέρω αν κάτι μπορεί να ενταχθεί σε μια κατηγορία που δεν υπήρχε όταν δημιουργήθηκε. Οπότε δεν ξέρω αν το Joop! θα μπορούσε να θεωρηθεί gourmand. Εκείνο που ξέρω στα σίγουρα όμως, είναι ότι διεκδικεί τον τίτλο για τον εκκωφαντικότερο σαματά που έγινε μετά το Big Bang...

Feb
tomgr
tomgr

Το γιατι αρεσει αυτο το αρωμα σε καποιους για μενα αποτελει μυστηριο.
Τρομερη ενταση και διαρκεια, ισως το πιο δυνατο αρωμα που εχω μυρισει.
Ωστοσο το βρισκω απωθητικο. Ειναι μια βομβα κανελας, αρωματος πασχαλιας και βανυλιας, ειναι σαν ενα γλυκο που ειναι υπερβολικα γλυκο και που μια μονο κουταλια θα σε κανει να το εχεις χορτασει. Νομιζω τα ειπα ολα.

FAY
FAY

Έρωτας!

Από τα αρώματα που "επιβάλλεται" να έχεις στο ράφι σου,ή έστω να δοκιμάσεις μια φορά.

Έντονο,γλυκό όσο πρέπει,spicy όσο πρέπει που μπορεί να φορεθεί άνετα και από γυναίκα...ένα τσικ πιο κάτω από unisex.

Μυρίζεις για τόσες ώρες την κανέλα,το κάρδαμο και τα ξύλα που μπορεί να "κουραστείς" κιόλας.

Έχει υπάρξει πολυφορεμένο τις προηγούμενες δεκαετίες,έχει "ξεχαστεί" λιγάκι τώρα αλλά πάντα θα παραμένει ένα από τα αγαπημένα μου.

filipt1
filipt1

Αυτό δεν είναι άρωμα.Είναι βόμβα μεγατόνων.Μονο και μονο που είναι ροζοκοκκινο σε δελεάζει.Σου έρχεται να ψεκασεις το μαξιλάρι και να πέσεις πανω του για ύπνο.Είχα ψεκασει καταλαθος ενα πουκάμισο και το φορεσα ενα πρωι μετα απο μέρες να πάω για καφέ.Το αεράκι έφερε κάποια στιγμη την μυρωδιά του.Ψαχνομουν ποιος το φορούσε και ηταν το δικο μου.Δεν μοιάζει με κανένα,μυρωδιά ενταση διαρκεια απίστευτα ολα

elena vosnaki
elena vosnaki

Όταν ο King Kong γρονθοκοπάει τους θωρακικούς του σε ένδειξη κυριαρχίας στο φυσικό του περιβάλλον, ξέρεις ότι μπορείς να γίνεις αλοιφή ανά πάσα στιγμή. Όταν πλησιάζει το Joop!Homme, σαν θύελλα από μπάσα στην τσίτα, από τζιπ μεγάλου κυβισμού που πλησιάζει, ξέρεις ότι θα βρεις κακό μπελά. Αυτό εδώ το άρωμα είναι (ή μάλλον ήταν) ΤΙΤΑΝΟΤΕΡΑΣΤΙΟ.

Δεν θά'πρεπε να εκπλήσει ότι συνετέθη από τον αρωματοποιό Michel Almairac στην δεκαετία της υπερβολής, την δεκαετία του '80. Αλλά πάντοτε καγχάζω σκεπτόμενη ότι προηγείται 3 ολόκληρα χρόνια του αρώματος που πρέπει να το φορέσεις κουνώντας απλώς μια εμποτισμένη σε αυτό μπατονέτα από το ύψος του ώμου. Εννοώ φυσικά το Angel...

Όπως κι εκείνος ο Godzilla της αρωματοποιίας, έτσι και το Joop!Homme είναι ένα γλυκό άρωμα. Κι είναι έντονο ροζ! Μια μεγαλοφυής αντίστιξη ένα άρωμα για άντρες να είναι εμβαπτισμένο στην χρωματική παλέτα της Barbie και των παιδικών σιροπιών για το βήχα, ενώ το γυναικείο αντίστοιχο (το Angel ντε!) έχει τα χρώματα της αγορίστικης γκαρνταρόμπας από τους Εδουαρδιανούς καιρούς και τούδε.

Βανίλια, κουμαρίνη (από τους καρπούς τόνκα) και ηλιοτρόπιο κάνουν το Joop!Homme να ομοιάζει με έναν ερωτύλο παρά επιθετικό King Kong. Και μόλις πας να πιστέψεις πως το αγαπημένο σου πρωτεύον θηλαστικό κάνει όλες τις κινήσεις που ακολουθούν τα πρωτεύοντα από τον καιρό του Νώε (κι είσαι στο τσακ να νιώσεις Charlotte Rampling), νάσου που λούζεται το πιθήκιον με Κόκα Κόλα! Και επιστέγασμα; Μια όμορφη, καθαρή νότα πορτοκαλανθού. Που πάει κάτω σαν τα φαρμάκια με μια καλή τζούρα από καπνό με άρωμα κεράσι.

Αν το επιθυμητό βογγητό από τα χείλη της παρτνέρ είναι "Κτήνος μου, εσύ, σούπερ στάρ!", τότε το Joop!Homme αποτελεί ιδανική επιλογή. Οι Newland Archer αυτού του κόσμου ίσως το βρουν κάπως χυμαδιό. Θεωρήστε εαυτούς προειδοποιηθέντες.

imaginos
imaginos

Μία κατηγορία μόνη της. Φθηνή αλλά κρατάει πολύ, αρρενωπή αλλά μπορεί να τη φορέσει και γυναίκα, νεανική αλλά και σε 80άρη πάει άνετα. Κάπως ανυπόφορη στην αρχή αλλά μετά γλυκαίνει και γίνεται πειρασμός. Μυστήρια τελικά κολόνια που αξίζει να την έχει και να τη φορά κανείς.

JamesKopte
JamesKopte

Κλασικό άρωμα πολύ έντονο και ωραίο. Βέβαια καλό θα ήταν να μείνει στο ράφι λόγο παλαιότητας.

Mar
StrayLord
StrayLord

Πρώτη μέρα που την έχω και έχω ήδη αρκετά κομπλιμέντα. Ξεκινάει λίγο ανυπόφορα, αλλά μετά από 30-40 λεπτά είναι απλά υπέροχη. Και αρκετά γλυκιά για τα γούστα μου.

2014
petrosdreamer
petrosdreamer

Ενας γνωστος μου το φοραει και κατα την γνωμη μου ειναι αρκατα γυναικιο και πολυ εντονο

Aug
manos_v
manos_v

Τρομερη διαρκεια κ διακυμανση, κραταει μερες.
Το απολυτο unisex... προσοχη στη ποσοτητα!

May
marily
marily

Για μενα το απολυτο αντρικο αρωμα......κραταει παρα πολλες ωρες,μενει κ η μυρωδια ειτε στο δερμα ειτε στο ρουχο παραμενει κ την επομενη μερα.....ειναι αρωμα unisex,μπορει να το βαλει μια γυναικα κ στον αντρα ειναι απλα κολαση!!!!!!

May
2013

Αυτή η σελίδα περιέχει πληροφορίες, σχόλια, σημειώσεις αρώματα, εικόνες, νέες αγγελίες, vintage αφίσες και βίντεο σχετικά με Joop! Joop! Homme fragranceαλλά δεν εγγυάται την ακρίβεια των πληροφοριών. Εάν έχετε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με Joop! Joop! Homme, μπορείτε να επεκτείνετε με την προσθήκη ενός προσωπικου άρωματος . Το Fragrantica έχει ένα μοναδικό γνώμονα το χρήστη και ενα σύστημα κατάταξης και μπορεί να ταξινομήσει Joop! Homme by Joop!. Κάντε κλικ στις κατάλληλες επιλογές για τη μορφή ταξινόμησης του άρωματος κάτω από την εικόνα άρωματος. Επίσης, μπορείτε να βρείτε συνδέσεις με τρίτες ιστοσελίδες κόμμα / καταστήματα στο Διαδίκτυο, αλλά το Fragrantica δεν έχει καμία πρόσβαση ή έλεγχο σε αυτές τις ιστοσελίδες. Δεν δίνουμε εγγυήσεις ούτε φέρουμε την ευθύνη για ό, τι μπορείτε να βρείτε ως αποτέλεσμα αυτών των δεσμών, ή για οποιεσδήποτε μελλοντικές συνέπειες που περιλαμβάνουν αλλά δεν περιορίζονται στην απώλεια χρημάτων. Τα σχόλια των χρηστών για Joop! Homme by Joop! αντιπροσωπεύουν τις απόψεις των συγγραφέων μόνο και δεν αντανακλούν τις απόψεις του Fragrantica.

Οι άνθρωποι που τους αρέσει αυτό ήθελαν επίσης
Paco Rabanne 1 Million Chloe Love Jean Paul Gaultier Le Male Gucci Gucci Rush Yves Saint Laurent Cinema Calvin Klein CK One Lancome Hypnose Narciso Rodriguez Narciso Rodriguez for Her Eau de Parfum Chanel Coco Mademoiselle Versace Crystal Noir Ralph Lauren Ralph Yves Saint Laurent Manifesto Hermes Elixir des Merveilles Lolita Lempicka Lolita Lempicka Au Masculin Mugler Angel Nikos Sculpture pour Homme Giorgio Armani Si Montblanc Femme de Montblanc Diptyque L'Ombre Dans L'Eau Jean Paul Gaultier Fragile