Σχεδιαστές » N-Q » Λουλουδενιο « Ομάδες

L'Air du Temps Nina Ricci για γυναίκες

L'Air du Temps Nina Ricci για γυναίκες

Το έχω: 11 Το είχα : 15 Το θέλω: 6 Το άρωμα υπογραφής μου: 1

L'Air du Temps Nina Ricci για γυναίκες Βίντεο L'Air du Temps Nina Ricci για γυναίκες Βίντεο
L'Air du Temps Nina Ricci για γυναίκες Εικόνες L'Air du Temps Nina Ricci για γυναίκες Εικόνες L'Air du Temps Nina Ricci για γυναίκες Εικόνες L'Air du Temps Nina Ricci για γυναίκες Εικόνες L'Air du Temps Nina Ricci για γυναίκες Εικόνες L'Air du Temps Nina Ricci για γυναίκες Εικόνες L'Air du Temps Nina Ricci για γυναίκες Εικόνες L'Air du Temps Nina Ricci για γυναίκες Εικόνες L'Air du Temps Nina Ricci για γυναίκες Εικόνες L'Air du Temps Nina Ricci για γυναίκες Εικόνες L'Air du Temps Nina Ricci για γυναίκες Εικόνες L'Air du Temps Nina Ricci για γυναίκες Εικόνες L'Air du Temps Nina Ricci για γυναίκες Εικόνες L'Air du Temps Nina Ricci για γυναίκες Εικόνες L'Air du Temps Nina Ricci για γυναίκες Εικόνες L'Air du Temps Nina Ricci για γυναίκες Εικόνες L'Air du Temps Nina Ricci για γυναίκες Εικόνες L'Air du Temps Nina Ricci για γυναίκες Εικόνες L'Air du Temps Nina Ricci για γυναίκες Εικόνες L'Air du Temps Nina Ricci για γυναίκες Εικόνες L'Air du Temps Nina Ricci για γυναίκες Εικόνες L'Air du Temps Nina Ricci για γυναίκες Εικόνες

L'Air du Temps από Nina Ricci είναι ένα Λουλουδενιο άρωμα για γυναίκες. L'Air du Temps κυκλοφόρησε το έτος 1948. Ο αρωματοποιός αυτού του αρώματος είναι Francis Fabron. Οι νότες κορυφής είναι Γαρύφαλλο, ροδάκινο , νερόλι, Περγαμόντο, τριαντάφυλλο, Ροδόξυλο Βραζιλίας και Αλδεϋδες; οι μεσαίες νότες είναι δεντρολίβανο, Γαρύφαλλο, γαρδένια, Βιολέτα, ορχιδέα, γαρίφαλο, ρίζωμα ίρις, γιασεμί, Υλάνγκ Υλάνγκ και τριαντάφυλλο; οι νότες της βάσης είναι καρυκεύματα, ίριδα, Κεχριμπάρι, σανδαλόξυλο, Μόσχος, Βενζόη , βρύα δριός, Βέτιβερ και Κέδρος.

Γαρύφαλλο ροδάκινο νερόλι Περγαμόντο τριαντάφυλλο Ροδόξυλο Βραζιλίας Αλδεϋδες

δεντρολίβανο Γαρύφαλλο γαρδένια Βιολέτα ορχιδέα γαρίφαλο ρίζωμα ίρις γιασεμί Υλάνγκ Υλάνγκ τριαντάφυλλο

καρυκεύματα ίριδα Κεχριμπάρι σανδαλόξυλο Μόσχος Βενζόη βρύα δριός Βέτιβερ Κέδρος

Περισσότερα σχετικά με τα αρώματα στα Αγγλικά / More in English language about L'Air du Temps by Nina Ricci.

L'Air du Temps Σχόλια Αρωμάτων

StellaAsk
StellaAsk

Δεν ήταν ποτέ το άρωμα μου, δεν θέλησα ποτέ να το φορέσω. Ωστόσο, πάντα το αντιμετώπιζα με σεβασμό, δέος και τρυφερότητα για όλα όσα εκπροσωπούσε για την ιδιαίτερη ευωδιά του, για την ιστορία και τον συμβολισμό του. Την ευωδιά που αν και δεν "ήμουν εγώ" μέσα απ΄αυτήν, ήταν ωστόσο απόλυτα φινα, κομψή, θηλυκή. Χθες σ΄ένα κατάστημα καλλυντικών, βρέθηκα μπροστά σ΄ένα μπουκαλι φυσικά reformulation, και ορμώμενη από τα θετικά σχόλια μελών που πιθανότατα φορούν την σημερινή εκδοχή του, θέλησα να το ξαναθυμηθώ κι εγω. Η ευωδιά είχε κατι απ΄το παλιό L' Αir du temps αλλα δεν ήταν το ίδιο. Το χειρότερο όμως δεν ήταν αυτό.... Αυτο ίσως ήταν κι αναμενόμενο. Το άρωμα ήταν η κακη απομίμηση του αλλοτινού elegant εαυτού του. Σαν μια κακή αντιγραφή, σαν ενα άρωμα τύπου... Μου θυμισε λακ. Μια λακ με άρωμα τύπου "L' air du temps"... Η εντύπωση ηρθε κι έδεσε με το φθηνό πλέον μπουκάλι, το πλαστικό πώμα με τα περιστέρια στη θεση του παλιού κρυστάλλινου Lalique.....εκείνου του έργου τέχνης. o.k! Δύσκολοι καιροί για Lalique πιθανότατα, αλλά πόσο πολύ και πόσοι πολλοί οίκοι ευτελίζουν πλέον την ιστορία και τη διαδρομή τους... Θα προτιμούσα να είχε σταματήσει εντελώς η παραγωγή του, παρά αυτό. Μετά τον Guerlain, μετά τον YSL, μετά από τόσους και τόσους με τον έναν ή τον άλλον τρόπο... Οχι, ότι δεν είχαμε δει τις ενδείξεις της παρακμής και στην Nina Ricci εδώ και χρόνια, αλλά μάλλον οδηγούμαστε σε παρακμιακές εποχές που εκτελούν την αποκαθήλωση των πάντων... Λυπάμαι τους νεότερους που δεν θα γνωρίσουν ποτέ το μεγαλείο αυτης της ποιότητας.

Mar
2017
PerfumeLover92
PerfumeLover92

Ένα γλυκό πουδρένιο χάδι,ένα πολύ τρυφερό άρωμα.Το γαρύφαλλο σε "στολίζει" κάνοντας μια δυνατή πρώτη είσοδο,ενώ οι αλδεϋδες,η γαρδένια και το γιασεμί δίνουν στην πουδρένια ίριδα,μια ακόμη πιο ευαίσθητη και γλυκιά χροιά.Τα ξύλα,τα βρύα και ο μόσχος,δίνουν περισσότερο "θάρρος" στο άρωμα,και έτσι παρόλο που είναι απαλό λουλουδένιο,δεν στερείται τίποτα από ένταση,διάρκεια και δύναμη.Ένα άρωμα που αγαπήθηκε,και αξίζει να αγαπηθεί σε κάθε εποχή,καθαρό και ολοκληρωμένο.

Feb
2017
Aggeliki
Aggeliki

Πρέπει να ήμουν περίπου 19 χρόνων όταν σε ενα ταξίδι μας στη Γαλλία αγόρασα για πρώτη φορά το L Air du Temps....Το μπουκάλι ήταν από γυαλί (κρύσταλλο ;) με ανάγλυφες λοξές γραμμούλες και χρυσό καπάκι.
Οταν θέλησα να βρω το ίδιο μπουκάλι ,δεν κυκλοφορούσε πιά,μετά από χρόνια το βρήκα στο ιντερνετ, το ίδιο το άρωμα ήταν χαλασμένο ....Εγώ βέβαια ήθελα το μπουκάλι...
Θυμάμαι ακόμα πολύ καλά το αρωμά του, ήταν έντονα γλυκό σαπουνέ - πουδρέ ωστόσο και δροσερό πού το μύριζα επάνω μου γιά ωρες.Τότε το γαρύφαλλο ήταν πιό εντονο,σήμερα εχει υποστεί και αυτό τίς αλλαγές του και μόνο το edp πλησιάζει την αρχική εκδοση..
Ανήκει επάξια στα κλασικά αρώματα, έχει μια απίστευτη ρομαντική ευγένεια. Αυτό ακριβώς μύρισα όταν τις προάλλες πέρασε δίπλα μου μία κυρία που μύριζε φανταστικά , χωρίς δισταγμό την ρωτησα και μου απάντησε L Air du Temps !!

"Το 1948 ο οίκος της Nina Ricci δημιούργησε το«L'Air duTemps».Άρωματοποιός ο Francis Fabron. Το "μπουκάλι με τα περιστέρια" είχε σχεδιαστεί από κοινού από τον Marc Lalique και τον Robert Ricci. Η οικογένεια Lalique κατασκεύαζε φιάλες αποκλειστικά και μόνο για τον οίκο των Ricci μέχρι το 1950."

Σήμερα μια 19 χρονη κοπέλα δεν θα το φορούσε, δεν εινα πιά ... Trendy.

Nov
gina_m
gina_m

Ενα απο τα πιο αγαπημενα μου αρωματα. Αν και παντα το θεωρουσα "μεγαλιστικο" ειχε κατι το τοσο γοητευτικο που ξεκινησα να το φοραω απο τα 20 μου. Η γοητεια και η αξία της διαχρονικοτητας στο μεγαλειο τους.

Oct
Boheme_Maras
Boheme_Maras

Ένα άρωμα ευγενικό, λαμπερό που προσδίδει αριστοκρατία και φινέτσα. Φανταστείτε μια όμορφη νεαρή γυναίκα ντυμένη στα λευκά καθισμένη σε ένα σκαλιστό ξύλινο παγκάκι στο κέντρο ενός ολάνθιστου κήπου. Στο κεφάλι της φορά ψάθα λευκή και κεντά ένα όμορφο εργόχειρο , ένα από εκείνα με τα λουλουδιαστά μοτίβα. Στο κέντρο του μεγάλα κατακόκκινα πικάντικα γαρύφαλλα ενώ το φόντο στολίζουν ευαίσθητα ροζ τριαντάφυλλα μπερδεμένα με εύθραυστα κέρινα άνθη πορτοκαλιάς και μοβ πούδρινες ίριδες. Στο πλεκτό καλάθι που ακουμπά στα γόνατα της, πέρα από τα πολύχρωμα κουβάρια και τις μεγάλες βελόνες υπάρχει και ένα όμορφο στεφάνι πλεγμένο με μυρωδάτα λουλούδια σαν εκείνα τα στεφάνια της πρωτομαγιάς που καλωσορίζουν την άνοιξη . Ορχιδέες και γιασεμιά, βιολέτες και χνουδάτες μιμόζες. Τα πόδια της τρίβουν το γρασίδι νότες πράσινες, μυρωδιές της γης βρύα και ρητίνες μπερδεύονται με τις ευωδιές από τα άνθη του κήπου. Καθώς το όμορφο μεταξένιο εμπριμέ φουλάρι της ζεσταίνεται από τις αχτίδες του ήλιου αναδύεται μια νοσταλγική μυρωδιά μοσχοσάπουνου που υπογράφει όλη την αρωματική σύνθεση. Ένα υπέροχο μείγμα από γαρύφαλλα, μοσχοκάρφια και βρύα βελανιδιάς.

Jun
FAY
FAY

ε αυτό το άρωμα μου μυρίζει ΜΑΜΑ.Την δικιά μου,της φίλης μου κοκ.

Φουλ στη γαρδένια και το γιασεμί με ένα τσικ σανδαλόξυλου.Διάρκεια μεγάλη,κλασσικό,σοφιστικέ.

Mar
*sophi*
*sophi*

Αγγελική , λες ότι το γαρύφαλο δεν σου "μυρίζει' έντονα όπως παλιά...
Παλιά ήταν εύκολο να βρεις την έκδοση σε edp και αγνό άρωμα που ήταν πολύ πιο δυνατό άρωμα και πιο πικάντικο κάπως ...σήμερα η συσκευασία που είναι πιο εύκολο να βρεθεί στα καταστήματα και στην αγορά, είναι το edt...
Επίσης κυκλοφορούν πολλές παραλλαγές του αρώματος σε μοντερνες επανεκδόσεις που οι περισσότερες εκ των οποίων είναι πάλι σε edt!
Η Νίνα Ρίτσι είναι μια εταιρεία που έχει πολλές καλές εκδόσεις παλαιότερα όπως το Capricci, το Farouche , το κλασσικό και αρχικό Nina και πολλών άλλων αριστουργημάτων που δεν κυκλοφορούν πλέον.

Feb
2013
I.I
I.I

Ένα από τα ομορφότερα αρώματα γαρύφαλλου που έχω μυρίσει ως τώρα. Πολύ ρέτρο, θηλυκό, ρομαντικό και φινετσάτο.
Το Edp δε μου αρέσει τόσο, είναι κάπως βαρύ.
Το Εdt είναι από τα πιο αγαπημένα μου αρώματα, το λατρεύω.
Κρατάει αρκετά. Είναι μάλλον κατάλληλο για πιο ώριμες ηλικίες, όχι για κορίτσια κάτω των 25 δηλαδή.
Λατρεμένο άρωμα.

Nina Ricci L'Air du Temps Eau De Toilette for women 1 oz Travel Spray
Nina Ricci L'Air du Temps Eau De Toilette for women 1 oz Travel Spray
27.50 USD
27.85 USD
L'air Du Temps Perfume by Nina Ricci, 1 oz Eau De Toilette Spray with B Cap for Women
28.85 USD
32.16 USD
Nina Ricci L'Air du Temps Eau De Parfum for women 1.7 oz
Nina Ricci L'Air du Temps Eau De Parfum for women 1.7 oz
33.29 USD
L'air Du Temps Perfume by Nina Ricci, 1.7 oz Eau De Toilette Spray W Bird Cap for Women
35.99 USD
L'air Du Temps Perfume by Nina Ricci, 3.4 oz Eau De Toilette Spray W Bird Cap Tester for Women
35.99 USD
L'air du Temps by Nina Ricci, 1.7 oz Eau De Parfum Spray for Women
L'air du Temps by Nina Ricci, 1.7 oz Eau De Parfum Spray for Women
36.89 USD
L'air Du Temps Perfume by Nina Ricci, 1.7 oz Eau De Parfum Spray W Bird Cap for Women
36.99 USD
40.99 USD
L'air Du Temps by Nina Ricci Eau de Parfum Spray 1.7 oz for Women
L'air Du Temps by Nina Ricci Eau de Parfum Spray 1.7 oz for Women
44.09 USD
L'air Du Temps Perfume by Nina Ricci, 3.3 oz Eau De Toilette Spray W Bird Cap for Women
44.99 USD
Nina Ricci L'Air du Temps Eau de Toilette Spray, 1.7 oz
72.49 USD
Walgreens
74.99 USD
Nina Ricci L'Air Du Temps Eau De Toilette Spray - 3.3 oz.
Nina Ricci L'Air Du Temps Eau De Toilette Spray - 3.3 oz.
75.00 USD
Nina Ricci L'Air du Temps Eau de Toilette Spray, 3.3 oz
Nina Ricci L'Air du Temps Eau de Toilette Spray, 3.3 oz
93.50 USD
LAir du Temps

Αυτή η σελίδα περιέχει πληροφορίες, σχόλια, σημειώσεις αρώματα, εικόνες, νέες αγγελίες, vintage αφίσες και βίντεο σχετικά με Nina Ricci L'Air du Temps fragranceαλλά δεν εγγυάται την ακρίβεια των πληροφοριών. Εάν έχετε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με Nina Ricci L'Air du Temps, μπορείτε να επεκτείνετε με την προσθήκη ενός προσωπικου άρωματος . Το Fragrantica έχει ένα μοναδικό γνώμονα το χρήστη και ενα σύστημα κατάταξης και μπορεί να ταξινομήσει L'Air du Temps by Nina Ricci. Κάντε κλικ στις κατάλληλες επιλογές για τη μορφή ταξινόμησης του άρωματος κάτω από την εικόνα άρωματος. Επίσης, μπορείτε να βρείτε συνδέσεις με τρίτες ιστοσελίδες κόμμα / καταστήματα στο Διαδίκτυο, αλλά το Fragrantica δεν έχει καμία πρόσβαση ή έλεγχο σε αυτές τις ιστοσελίδες. Δεν δίνουμε εγγυήσεις ούτε φέρουμε την ευθύνη για ό, τι μπορείτε να βρείτε ως αποτέλεσμα αυτών των δεσμών, ή για οποιεσδήποτε μελλοντικές συνέπειες που περιλαμβάνουν αλλά δεν περιορίζονται στην απώλεια χρημάτων. Τα σχόλια των χρηστών για L'Air du Temps by Nina Ricci αντιπροσωπεύουν τις απόψεις των συγγραφέων μόνο και δεν αντανακλούν τις απόψεις του Fragrantica.

Οι άνθρωποι που τους αρέσει αυτό ήθελαν επίσης
Clinique Aromatics Elixir Cacharel LouLou Guy Laroche Fidji Estée Lauder White Linen Gres Cabotine Lancome Poeme Guerlain Shalimar Givenchy Organza Lalique Encre Noire Pour Elle Yves Saint Laurent Paris Christian Dior Poison Tendre Kenzo Kenzo Jungle L'Elephant Prada Infusion d'Iris Paloma Picasso Paloma Picasso Hermes Elixir des Merveilles Chanel Chanel N°5 Christian Dior Pure Poison Givenchy Amarige Guerlain Samsara Eau de Parfum Cacharel Anais Anais