Σχεδιαστές » N-Q » Αρωματικο Φουγκερ « Ομάδες

Pino Silvestre Original Pino Silvestre για άνδρες

Pino Silvestre Original Pino Silvestre για άνδρες

Το έχω: 2 Το είχα : 5 Το θέλω: 1

Pino Silvestre Original Pino Silvestre για άνδρες Βίντεο

Pino Silvestre Original από Pino Silvestre είναι ένα Αρωματικο Φουγκερ άρωμα για άνδρες. Pino Silvestre Original κυκλοφόρησε το έτος 1955. Ο αρωματοποιός αυτού του αρώματος είναι Lino Vidal. Οι νότες κορυφής είναι ιουνίπερος, Λεβάντα, Βασιλικός, Περγαμόντο και λεμόνι; οι μεσαίες νότες είναι Γαρύφαλλο, φασκόμηλο, κύμινο, πευκοβελόνες και Γεράνι; οι νότες της βάσης είναι σπόρος Τόνκα, Κεχριμπάρι, Μόσχος, βρύα δριός και Κέδρος.

ιουνίπερος Λεβάντα Βασιλικός Περγαμόντο λεμόνι

Γαρύφαλλο φασκόμηλο κύμινο πευκοβελόνες Γεράνι

σπόρος Τόνκα Κεχριμπάρι Μόσχος βρύα δριός Κέδρος

Περισσότερα σχετικά με τα αρώματα στα Αγγλικά / More in English language about Pino Silvestre Original by Pino Silvestre.

Pino Silvestre Original Σχόλια Αρωμάτων

Le_Coeur_Gothique
Le_Coeur_Gothique

Το μέρος που ζω ανήκει σε ζώνη ηπειρωτικού κλίματος κι όπως πιθανώς θα γνωρίζετε αυτό σημαίνει παγωμένους χειμώνες και ζεματιστά καλοκαίρια. Το γεγονός αυτό μ'έχει ωθήσει μέσω τής εμπειρικής οδού στο να πιστεύω ότι τα περισσότερα αρώματα δείχνουν τον καλύτερό τους εαυτό είτε στο κρύο είτε στην ζέστη, χάνοντας ένα σημαντικό μέρος τής ανάπτυξης των αρωματικών χαρισμάτων τους όταν φοριούνται στο λιγότερο αποτελεσματικό θερμοκρασιακό τους φάσμα.

Αυτό δεν συνέβη ποτέ με το Pino Silvestre αφού είναι πάντοτε μια πνοή φρέσκου δασικού αέρα που μπορεί να προσομοιάζει εξίσου με τους θυελλώδεις αρκτικούς ανέμους τής Σκανδιναυίας και τις απαλές καλοκαιρινές αύρες τής Μεσογείου. Και μπορεί μεν η ετυμολογία τής Σκανδιναυίας να μην έχει ακόμη αποσαφηνιστεί, όμως απ'την στιγμή που Μεσόγειος σημαίνει το μέσον τής Γης και κατ'επέκτασιν το κέντρο τού κόσμου, το Pino Silvestre ενσαρκώνει την έννοια τής λέξης πολύ πιο αποτελεσματικά απ'ό,τι θα κατάφερνε οποιοδήποτε άλλο ανδρικό άρωμα. Στέλνοντας τα καταπράσινα κύματά του απ'την Ιταλία, την ίδια την καρδιά τής Μεσογείου δηλαδή, το Pino Silvestre είναι παγκόσμιο, επικό κι ανυπέρβλητο.

Νομίζω ότι το να το αποκαλέσω το καλύτερο ανδρικό άρωμα που φτιάχτηκε ποτέ θ'αποτελούσε ίσως κάποιου είδους υπερβολή. Οπότε θα πω απλώς ότι έχει σίγουρα μία θέση στην πρώτη δεκάδα κι αυτό δεν είναι καθόλου υπερβολή. Δεν το έχω μπερδέψει ποτέ με κανένα άλλο άρωμα και θεωρώ ότι είναι τόσο κλασσικό όσο και η ίδια η κλασσικότητα. Κάτι δηλαδή σαν το αρωματικό αντίστοιχο τού Ιουλίου Βερν και τού Αλεξάνδρου Πούσκιν, καθώς καταφέρνει να είναι συναρπαστικά περιπετειώδες και τέλεια ισορροπημένο μαζί. Ή σαν κάτι πάλι το οποίο είναι ταυτόχρονα αυτάρεσκο κι αυτοσαρκαστικό ή ρομαντικό και κυνικό αν προτιμάτε. Πόσα αρώματα μπορούν άραγε να ισχυριστούν κάτι τέτοιο ακόμη κι αν υφίστανται για παραπάνω από έξι δεκαετίες;

Και μιλώντας για ειλικρίνεια προθέσεων, έστω και φαινομενικά αντιφατικών, ποιος λέει ότι ένα άρωμα πρέπει να κοστίζει μια μικρή περιουσία για να είναι μεγαλειώδες; Τώρα που μιλάμε, στην χώρα μας μπορεί κάποιος ν'αγοράσει 750ml Brut, 300ml Tabac και 350ml Agua Brava για λιγότερα από 100€. Κι εννοώ ΟΛΑ μαζί γι'αυτό το ποσόν, ε; Ή μπορεί απλώς ν'αγοράσει έναν ολόκληρο κουβά από πράσινα και γυαλιστερά κουκουνάρια που γράφουν Pino Silvestre.

Αν και κυκλοφόρησε περίπου 20 χρόνια αργότερα, πιστεύω ότι ήταν τρόπον τινά η Ευρωπαϊκή απάντηση στο έτερο εμβληματικό ανδρικό άρωμα που γεννήθηκε στην απέναντι πλευρά τού Ατλαντικού. Ο κύριος αντίπαλος τού Pino Silvestre δεν μπορούσε να είναι άλλος απ'το δημοφιλέστερο ανδρικό άρωμα που είχε δημιουργηθεί μέχρι τότε. Εν ολίγοις το Old Spice. Όμως καθώς ανήκαν σε δύο εντελώς διαφορές αρωματικές κατηγορίες, αντί τελικά να έχουμε μία θρυλική, και ίσως και θανάσιμη για το ένα απ'τα δύο μάχη, αυτό που συνέβη ήταν να έχουμε ένα ακόμη αριστουργηματικό άρωμα στην διάθεσή μας. Το οποίο με την σειρά του έγινε σημείο αναφοράς και δημιούργησε την δική σχολή. Να πω ότι για την δική μου μύτη τουλάχιστον το καινούριο και κατά πολύ ακριβότερο Bottega Veneta pour Homme δεν είναι στην ουσία τίποτα περισσότερο από μία μετεξέλιξη τού Pino Silvestre διανθισμένη με νότες δέρματος;

Πριν είπα κάτι για το μπουκάλι του όμως. Το έχω ακούσει ν'αποκαλείται από αστείο μέχρι και kitsch ουκ ολίγες φορές, αλλά αν έπρεπε να το αποκαλέσω κι εγώ κάπως δεν νομίζω ότι θα χρησιμοποιούσα άλλα επίθετα απ'τα "τίμιο και ειλικρινές". Αυτό που βλέπεις είναι ακριβώς αυτό που παίρνεις. Τόσο απλά. Αγοράζεις ένα άρωμα μέσα σ'ένα πράσινο κουκουνάρι, σωστά; Πώς θα περίμενες να μυρίζει αν όχι σαν πευκοδάσος;

Το κυριότερο πλεονέκτημά του όμως νομίζω πως βρίσκεται στην έμφυτη ικανότητά του να σε διαβεβαιώνει ότι όλα θα πάνε καλά. Ότι ακόμη κι αν ολόκληρος ο κόσμος μαζευτεί απειλητικά στο κατώφλι σου κραδαίνοντας δικράνια και πυρσούς κι απαιτώντας επιτακτικά να εξοστρακιστείς για πάντα απ'τους κατά τ'άλλα μοντέρνους καιρούς τους, θα υπάρχει πάντοτε ένα φιλόξενο δάσος κάπου εκεί κοντά για να κρυφτείς όσο θα ετοιμάζεις την εκδίκησή σου. Και τα κουκουνάρια μπορούν στην τελική να χρησιμοποιηθούν και σαν όπλο ανάγκης, ειδικά όταν είναι ακόμη κλειστά. Όπως ακριβώς αυτά κατ'εικόνα των οποίων δημιουργήθηκε το "αστείο και kitsch" εμβληματικό μπουκάλι τού Pino Silvestre.

Νομίζω ότι οι Ευρωπαίοι άνδρες άνω των σαράντα που δεν έχουν χρησιμοποιήσει ποτέ το Pino Silvestre σε κάποια φάση τής ζωής τους με δυσκολία θα γέμιζαν 2-3 ταξί. Και πολλοί απ'αυτούς επιμένουν να το φορούν ακόμη με περισσή περηφάνια, όσο κι αν οι αρωματικές εξελίξεις προσπαθούν να τους κάνουν να το απαρνηθούν. Πιστεύω πως αυτό συμβαίνει επειδή το Pino Silvestre σχετίζεται με κάποιον τρόπο μ'ένα πλήθος αρωματικών αναμνήσεων τής παιδικής τους ηλικίας και οι περισσότεροι απ'αυτούς είναι απλά κάθετα αντίθετοι στο να τις αποχωριστούν, όποιο κι αν είναι το αντάλλαγμα, όσο μπανάλ κι αν θεωρούνται τα αρώματα που εξακολουθούν και τους αρέσουν. Κι ενώ οι οι πιο πολλοί από αυτούς ζουν σε πόλεις περικυκλωμένοι από μυριάδες τεχνητών οσμών, κάποιοι απ'αυτούς έχουν ακόμη ένα παρηγορητικό πευκοδάσος ριζωμένο για πάντα στο πιο κεντρικό σημείο τής γεωγραφίας τής καρδιάς τους. Και τι θα ήταν άραγε οποιοδήποτε άρωμα χωρίς τους παλμούς της να του δίνουν ζωή;...

Feb
2017
yannis
yannis

Είναι ένα εξαιρετικό ανδρικό άρωμα!

Jul
2013

Αυτή η σελίδα περιέχει πληροφορίες, σχόλια, σημειώσεις αρώματα, εικόνες, νέες αγγελίες, vintage αφίσες και βίντεο σχετικά με Pino Silvestre Pino Silvestre Original fragranceαλλά δεν εγγυάται την ακρίβεια των πληροφοριών. Εάν έχετε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με Pino Silvestre Pino Silvestre Original, μπορείτε να επεκτείνετε με την προσθήκη ενός προσωπικου άρωματος . Το Fragrantica έχει ένα μοναδικό γνώμονα το χρήστη και ενα σύστημα κατάταξης και μπορεί να ταξινομήσει Pino Silvestre Original by Pino Silvestre. Κάντε κλικ στις κατάλληλες επιλογές για τη μορφή ταξινόμησης του άρωματος κάτω από την εικόνα άρωματος. Επίσης, μπορείτε να βρείτε συνδέσεις με τρίτες ιστοσελίδες κόμμα / καταστήματα στο Διαδίκτυο, αλλά το Fragrantica δεν έχει καμία πρόσβαση ή έλεγχο σε αυτές τις ιστοσελίδες. Δεν δίνουμε εγγυήσεις ούτε φέρουμε την ευθύνη για ό, τι μπορείτε να βρείτε ως αποτέλεσμα αυτών των δεσμών, ή για οποιεσδήποτε μελλοντικές συνέπειες που περιλαμβάνουν αλλά δεν περιορίζονται στην απώλεια χρημάτων. Τα σχόλια των χρηστών για Pino Silvestre Original by Pino Silvestre αντιπροσωπεύουν τις απόψεις των συγγραφέων μόνο και δεν αντανακλούν τις απόψεις του Fragrantica.

Οι άνθρωποι που τους αρέσει αυτό ήθελαν επίσης
Salvador Dali Salvador Leonard Balahe Rochas Byzance Sarantis B.U. Wild Salvador Dali Salvador Dali Pour Homme Nina Ricci Nina (1987) Maurer & Wirtz Tabac Moschino Toujours Glamour Chloe Chloe Narcisse Nina Ricci Love in Paris Versace Blonde Dolce&Gabbana D&G Feminine Cacharel Cacharel Pour Homme Calvin Klein CK One Givenchy Amarige Gres Cabotine Trussardi Trussardi Oscar de la Renta Volupte Nina Ricci L'Air du Temps Guy Laroche Drakkar